Velkorysost přivedla některé mecenáše paradoxně na druhý břeh - investovali miliony do umění, a nyní sami žádají o granty a hledají pro své projekty další mecenáše. To je případ Leoše Války, který vybudoval a řídí všemi chválené centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích. A také brněnskou Wannieck Gallery, která otevřela veřejnosti unikátní soukromou sbírku.

"Čekal jsem, že podpora bude a že přijde dříve," hodnotí Válka po třech letech existence DOX jeho financování. Před měsícem dostal "za přínos v oblasti výtvarného umění" Cenu Ministerstva kultury. Přitom se jeho galerie ocitá v bodě zlomu, neboť nejjistější zdroj financí - vlastní prostředky zakladatele a jeho společníků - vysychá.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se