Holandští malíři

2. 12. - 26. 2., Jihlava, Oblastní galerie Vysočiny
www.ogv.cz

Výstava představí obrazy liberecké sbírky holandského malířství 16.-18. století. Největším přínosem holandského umění
17. století je rozkvět takových druhů malířství, které byly v Itálii označeny jako pittura minore, nižší malířský druh. Tak se označovala krajinomalba, ale v přeneseném slova smyslu i zátiší a žánrové malířství. Až na výjimky se na výstavě nenacházejí zvučná jména, přesto se jedná o zajímavou kolekci s podmanivou atmosférou, které reprezentují ukázky jednotlivých malířských druhů a žánrů. Zároveň připomínají hlavní centra nizozemského malířství, jako byly Amsterodam, Antverpy, Haarlem a další.

Co nosili Rožmberkové

Do 31. 12., Český Krumlov, Regionální muzeum
http://new.muzeum.ckrumlov.cz

V čem se parádil Petr Vok, Vilém či Bohunka z Rožmberka? Originálních historických kostýmů se z té doby příliš nezachovalo, a tak se pracovníci Regionálního muzea rozhodli vytvořit několik propracovaných replik honosných kostýmů Rožmberků. Vidět je můžete na výstavě nazvané Rožmberkové až do konce roku. Kostýmy byly vyhotoveny podle dobových portrétů Rožmberků.

Tři sestry

1.-22. 12., celé Česko
www.trisestry.cz

Také v prosinci pokračuje koncertní šňůra skupin Tři sestry a Rybičky 48. Vidět a slyšet je můžete 1. 12. v Ostravě, 2. 12. v Hluku, 3. 12. v Prostějově, 6. 12. v České Lípě, 9. 12. v Chlumci nad Cidlinou, 10. 12. ve Zlíně nebo 21. a 22. 12. v Praze.

V rytmu Orientu

2. 12., Ostrava, Dům kultury města Ostravy
www.orientalnitanec.info

Jedinečnou podívanou na ženskou krásu, třpytivé kostýmy a skvělé taneční výkony si můžete užít, navštívíte-li Latifah - Orient Galashow 2011. Těšit se můžete nejen na vystoupení mistryň ČR 2011 v orientálním tanci, ale i na mnoho dalších tanečních hostů.

Bitva u Slavkova

2.- 4. 12., Slavkov u Brna
www.austerlitz.org

206. výročí bitvy u Slavkova, ve světě proslulé pod německým názvem města Austerlitz a také jako bitva tří císařů, připadá na prosinec, kdy proběhne řada vzpomínkových akcí. Hlavními body programu budou sobotní ukázka bitvy pod kopcem Santon a večerní defilé s přehlídkou a ohňostrojem ve Slavkově. V neděli proběhne na Mohyle míru pietní akt. Akce se zúčastní tisícovka lidí z klubů vojenské historie z celé Evropy.

Mikulášské Labe

3.- 4. 12., Labe
www.sportovni-klub.cz

Sníh, lyže, hory... tak si většina lidí představuje ideální začátek zimy. Vodáci k tomu dodávají ještě jednu věc: Mikulášské Labe. Dnes už tradiční akci pořádá občanské sdružení Sportovní klub a autobusem se vyráží z Havířova směr Ostrava, Frýdek-Místek, Olomouc a Pardubice - zde všude lze po dohodě přistoupit. Na programu je splutí přibližně 20km úseku z Vysoké/Opatovic nad Labem v maskách. Dále je naplánována zábava až do kuropění, v neděli pak prohlídka Pardubic.

Loučení s Komedií

Praha, Divadlo Komedie
www.prakomdiv.cz

O konci předního českého divadla už úřady rozhodly a osud zdejšího hereckého souboru je ve hvězdách. Hrát se bude sice až do konce divadelní sezony, nenechávejte ale vše na poslední chvíli a do Komedie vyrazte už nyní. Zájem o letošní představení je enormní, a pokud chcete ještě nějaký kus v prosinci stihnout, příliš s nákupem lístků neváhejte. Třeba 6. prosince můžete zajít na kontroverzní hru Petera Handkeho Spílání publiku 2010.

Veselí kostlivci

Do 4. 3., Praha, Náprstkovo muzeum
www.nm.cz

Výstava Veselí kostlivci - Jak se slaví v Mexiku? představuje lidové obřady a slavnosti Mexika, v nichž se odráží lidové náboženství, mísící křesťanské prvky s domorodými předkřesťanskými. Zaměřuje se na obřady v podzimních a zimních měsících spojené s náboženskými svátky, jako jsou Dušičky, Vánoce či Tři králové, a vrcholí karnevalovými maskami (masopust).

Zcela zvláštní formu má v Mexiku svátek zemřelých. V mexickém pojetí je velkou celospolečenskou událostí s podtextem veselé oslavy života. Podle mexické verze přicházejí duše zemřelých v dušičkovém období na zem, aby navštívily své pozůstalé příbuzné. Ti jim na hroby pokládají květiny, ovoce, pečivo i nápoje a drží zde noční stráž, během níž na hrobech hodují v rituálním kontaktu s dušemi zesnulých. V obchodech a na tržištích se jako dárky prodávají cukrové a čokoládové lebky a veselí kostlivci z nejrůznějších materiálů.

Babel Songs 2011

3. 12., Praha, Divadlo Archa
www.archatheatre.cz

První ročník festivalu pro současnou píseň. První večer je věnován konfrontaci českých songwriterů, hiphoperů a slamových básníků, druhý absolutním klasikům české písničkářské scény, sdružení Šafrán (Vlasta Třešňák, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka a další). Zhlédnout můžete i nové hudební filmy z Islandu nebo čtení Jana Buriana. Vstupné v předprodeji činí 290 Kč, na místě 390. Islandské filmy vás budou stát 120 Kč.

Ořechy a oříšky

3. 12. - 1. 1., Praha, Botanická zahrada
www.botanicka.cz

Plod ořešáku je pro mnohé chyták. Jeho součástí je totiž i zelené oplodí - nemůže tedy jít o plod suchý, ale patří mezi plody dužnaté, je to peckovice. Výstava Ořechy a oříšky nebude jen o morfologii plodů, ale představí zástupce početné čeledi ořešákovitých v celé šíři. Vždyť u nás se nepěstují pouze různé kultivary vlašských ořechů, ale i jiné druhy pocházející z mírného pásma severní polokoule. Jejich plody se sice nekonzumují, přesto stojí za to se s nimi seznámit. Protože k podzimu a k času předvánočnímu patří nejen ořechy vlašské, ale i ořechy lískové, pekanové či pistáciové, uvidíte také je. Třetí částí výstavy budou aranžmá z ořechů a vánoční ozdoby a řetězy, jejichž základ tvoří různé druhy oříšků. Možná vám poslouží jako inspirace pro vlastní předvánoční tvorbu.

Vánoční trhy v Únětickém pivovaru

3. a 4. 12., 17. a 18. 12., Únětice, pivovar
www.unetickypivovar.cz

Únětická 10°, Únětická 12° i Vánoční speciál - polotmavá 13° budou na čepu na Malých vánočních trzích v Únětickém pivovaru nedaleko Prahy. Od 11 do 17 hodin vás tam budou čekat také výrobky z keramiky, textilu, vánoční dekorace, perníčky a dárky.

Czech Art Festival

3.-4. 12., České Budějovice, Bohemian Art&Glass Center
www.artfestival.cz

Šestý ročník mezinárodního prodejního veletrhu nabídne na ploše 620 m2 originální díla mnoha výtvarných oborů: obrazy, sochy, grafiky, fotografie, keramiku, šperky, sklo, mixmedia, módní doplňky a další.

Hurá na brusle!

Od 5. 12., Praha, Ovocný trh
www.praha1.cz

Už podesáté se Pražanům otevře venkovní kluziště na Ovocném trhu. Vstup na ledovou plochu bude jako tradičně zdarma, za poplatek si na místě můžete vypůjčit brusle. Kluziště nabízí i sportovní areál Na Františku a Štvanice.

Najděte vraha

Do 8. 1., Brno, Letohrádek Mitrovských
www.letohradekbrno.cz

Výstavní projekt Četnické humoresky připomíná nejen úspěšný seriál, ale také brněnské četnictvo, které bylo zejména v době první republiky důležitou složkou udržující veřejný pořádek a bezpečnost. Na výstavě uvidíte jak slušivé četnické uniformy, tak i líbivé společenské kostýmy. Nechybí ani ukázky výzbroje a výstroje, administrativní pomůcky, dobová technika či dopravní prostředky. Brněnské historické reálie připomíná prostřednictvím původních fotografií. Součástí je také detektivní příběh uzpůsobený pro dětské i dospělé návštěvníky, kteří se mohou vžít do role asistentů četníků s úkolem najít vraha.

Pink Floyd v podání klasiků

6. 12. - 6. 1. 2011, Praha, různá místa
www.ceskedotekyhudby.cz

Špičkovou klasickou hudbu slibuje pražský festival České doteky hudby, který nabízí celou řadu vánočních, novoročních a tříkrálových koncertů. Zahajovací koncert Pink Floyd Classic vám v podání Filharmonie Hradec Králové a vokálního kvartetu Q Vox, vedenými dirigentem Milošem Machkem, předvede slavné hity rockových legend, jako jsou Another Brick In the Wall, Money nebo Wish You Were Here. Ceny vstupenek většiny koncertů začínají na 250 Kč, na Pink Floyd Classic stojí nejlevnější lístky 300 Kč.

Rak a Rak

6.-18. 12., různá místa v Česku
www.stepanrak.cz

Unikátní kytarový koncertní projekt otce Štěpána Raka a jeho syna Jana-Matěje můžete slyšet během prosince hned několikrát: 6. 12. v Kolíně, 7. 12. v Opavě, 9. 12. v Ostravě-Porubě, 15. 12. v Táboře a 18. 12. v České Lípě.

Adam Cohen

6. 12., Praha, Divadlo U Hasičů
www.ticketpro.cz

Zpěvák a skladatel Adam Cohen (39), syn legendárního Leonarda Cohena, se letos poprvé představí v Česku. Přijíždí sem se svou čtvrtou deskou Like a Man, na níž opouští původní pop-rockové stylizace jiných svých desek a odkazuje na rodinné dědictví v intimních folk-popových aranžmá. Leonard Cohen je z nové desky svého syna nadšený, Adam Cohen však otce nekopíruje, pouze elegantně a skromně odkazuje na jeho hudbu. Vstupenky pořídíte od 590 do 790 Kč.

Časová smyčka ve vile Tugendhat

Do 29. 1., Brno, Dům umění
www.dum-umeni.cz

Ve spolupráci s Museum für Konkrete Kunst vznikla ojedinělá výstava německého fotografa a umělce Dirka Brömmela (1968) nazvaná Vila Tugendhat.
Jím nasnímané interiéry a exteriéry této dnes už neobydlené vily prolíná s historickými fotografiemi, na kterých jsou členové rodiny Tugendhatů zachyceni při každodenních aktivitách. Realita historická a současná se prolínají, téměř jako bychom si mohli sáhnout na pohyb času. Lehký posun starých a nových snímků upozorňuje na manipulaci s fotografiemi i na skutečnost, že neexistuje harmonické propojení minulosti a přítomnosti.

Lada i Toyen "na hromadě"

7. 12. - 19. 2., Ostrava, Dům umění
www.gvuo.cz

Černá slunce / Odvrácená strana modernity 1927-1945, tak se jmenuje výstava, která představí české výtvarné umění od konce 20. let po polovinu 40. let 20. století v jeho odvrácené podobě, rozdílné od zavedeného vnímání modernismu jako životního stylu.
Zahrnuta budou díla charakteristických osobností tehdejší umělecké scény, ale i opomíjených autorů. Výsledný soubor bude zajímavou výpovědí o stěžejních dílech asi čtyřiceti autorů, mimo jiné Jindřicha Štyrského, Toyen, Josefa Šímy, Emila Filly, Jana Zrzavého, Josefa Lady, Josefa Váchala, Zdeňka Rykra nebo Františka Drtikola.

Čtvrtstoletí Tiché dohody

8. 12., Praha, KC Vltavská
www.vltavska.cz

Výjimečným koncertem oslaví pražská rocková skupina Tichá dohoda 25 let od svého založení.
Dramaturgie večera nabídne průřez celou dosavadní tvorbou a všemi dosud vydanými CD, včetně největších hitů skupiny: Má duše se vznáší, Kotva a Kříž, Tulák po hvězdách, Kde spí andělé nebo Večírek osamělých srdcí.

Bohuslav Reynek

Do 29. 1., Praha, Dům U Kamenného zvonu
www.citygalleryprague.cz

Výstava grafika, malíře, básníka a překladatele Bohuslava Reynka představuje jeho dílo od raného expresivního projevu přes první kresby a grafiky k typickému grafickému projevu cyklů Job či Don Quijote až ke krajinným motivům z okolí domova a opakujícímu se tématu ukřižování a piety na sklonku Reynkova života.

Tulák po hvězdách

8. a 15. 12., Hradec Králové, Klicperovo divadlo - Studio Beseda
www.klicperovodivadlo.cz

Dramatizace kultovního románu Jacka Londona o svobodě, vůli, nesmrtelnosti duše a nezlomnosti člověka. Toulání po hvězdách s hlavním hrdinou Darrelem Standingem, vězněm, který je vystaven nesmyslnému mučení, bylo inspirováno skutečným příběhem nespravedlivě odsouzeného Eda Morella, který strávil pět let v samovazbě, až se Londonovi podařilo prosadit obnovení procesu a Morell byl nakonec propuštěn.

Svatá Anežka Česká

Do 25. 3., Praha, klášter svaté Anežky České
www.ngprague.cz

V působivých prostorách Anežského kláštera vám výstava věnovaná české světici přiblíží mimo jiné i františkánskou řeholi, která ovlivnila Anežčino rozhodnutí zapojit se do služeb chudým a trpícím. Poprvé budou vystaveny nejstarší dochované opisy čtyř listů z korespondence mezi svatou Anežkou a svatou Klárou. Klíčové momenty z dějin kláštera a služba potřebným včetně Anežčina zápasu o udržení přísné chudoby sester a následné založení špitálního Řádu křižovníků s červenou hvězdou jako jediné typické české řehole dokládá řada rukopisů z domácích i zahraničních zdrojů.

Večerní procházky v zoo

9., 10., 12., 16., 17., 27.-30. 12., Praha, zoologická zahrada
www.zoopraha.cz

Co dělají zvířata po zavírací době? Zjistit to můžete v uvedené dny vždy od 17, 17.30 a 18 hodin na večerních procházkách. První termín od 17 hodin je určen pro rodiče s dětmi, kterým pracovníci zoo přizpůsobí výklad. Je nutné se předem objednat na tel. čísle 296 112 230 nebo na pr@zoopraha.cz. Vstupné na večerní prohlídky je 200 Kč pro dospělé a 120 Kč pro děti.

Obrazy mysli / mysl v obrazech

9. 12. - 18. 3., Brno, Uměleckoprůmyslové muzeum
www.moravska-galerie.cz

Obsáhlý a mimořádný výstavní projekt, připravený Moravskou galerií v Brně ve spolupráci s Německým muzeem hygieny v Drážďanech, stojí na rozhraní mezi uměleckým a vědeckým zobrazováním lidské mysli. Předkládá lidskou mysl, jak ji zprostředkovávají různé druhy a typy historických i současných, uměleckých i vědeckých obrazů. Vedle estetického prožitku si z výstavy odnesete i velké množství nových poznatků.

Grafitti inspirací

Do 31. 12., Kutná Hora, Galerie Středočeského kraje
www.gask.cz

Do konce prosince vystavuje v kutnohorské galerii GASK současný irský umělec Ian Charlesworth. Dílo rozvíjí vytváření značek ve vztahu ke grafitti nalezeným ve vypjatých městských oblastech Severního Irska.

Legendy a mystéria Afriky

Do 31. 12., Napajedla, zámek
www.livingstone.cz

Výstava představuje nejzajímavější místa Afriky, a to nejen obrazem. Ukazuje pestrý kontinent od sahelu severní Afriky po Stolovou horu na jihu, od kořením provoněných ostrovů Zanzibar, Mauricius, Réunion a Madagaskar až po senegalský Dakar.

Vánoční cirkus v Brně

10. 12., Brno, Výstaviště
www.vanocnicirkus.cz

První ročník art festivalu v cirkusovém šapitó v Brně na Výstavišti se uskuteční v rámci vánočních trhů. V programu, který ve velkém cirkusovém stanu poběží od 13 hodin až do půlnoci, vystoupí Iva Bittová a Čikori, Lenka Dusilová, Michael Burian, Václav Koubek, Chris Sadler, Taverna, Short Black, Bílé divadlo, cimbálová muzika Valašské peklo a mnoho dalších.

Gospelové Vánoce

16. 12., Ostrava, katedrála Božského Spasitele
www.arena-vitkovice.cz

Gospelový koncert amerického hudebníka Oscara Williamse jr. a The Band of Life je jedinečná show plná energie. Většina zpěváků ze souboru má za sebou sólovou kariéru a účinkování na mezinárodních scénách. Oscar Williams je držitelem několika prestižních ocenění a vystupoval nejen před papežem Janem Pavlem II., ale například také v Bílém domě.

Chanuka bez tajemství

18. 12., Třebíč, Zadní synagoga
www.mkstrebic.cz

Jak židé slaví svůj osmidenní svátek chanuka neboli svátek světel? A jakou událost si jím připomínají? Na to odpoví v 15 hodin přednáška v třebíčské Zadní synagoze, jíž bude od 9 hod. předcházet bohatý program pro děti i dospělé v domě Seligmanna Bauera. Například se naučíte vyrábět tradiční chanukovou hračku drejdl.

Mechanické i plechové hračky

26. 12. - 1. 1., Vranov nad Dyjí, zámek
www.zamek-vranov.cz

I když je mimo sezonu zámek uzavřen, přes Vánoce se návštěvníkům krátce zpřístupní a nabídne výstavu Vánoce s hračkami pro radost dětí i dospělých. K vidění budou historické hračky mechanické i plechové, vánoční ozdoby a aranžmá. Otevřen bude i zimní areál zámku s vinotékou, průvodci budou připraveni ukázat zájemcům nasvětlený Sál předků a zámeckou kapli Nejsvětější Trojice.

Žehnání vína

27. 12., Velké Bílovice, Myslivna pod kostelem
www.velkebilovice.cz

Slavnost se každoročně koná v podvečer na svátek sv. J. Evangelisty v místní Myslivně. V tento den se v bílovickém kostele vždy světilo víno a posvěcené se dolévalo zpět do sudů. Od poloviny 90. let se tato akce pořádá jako setkání vinařů u mladých vín. Následuje degustace vín a posezení s cimbálovkou.

Z deniku Ostravaka

27., 28., 29. 12 ., Ostrava, Divadlo loutek
www.dlo-ostrava.cz

Deníkové postřehy, historky z každodenní reality a půvabné, vskutku neotřelé "dřysty" anonymního ostravského bloggera, který se veřejnosti představoval od roku 2004 prostřednictvím svého blogu jako Ostravak Ostravski, vytvořily nejen na Ostravsku, ale v celém Česku "kult Ostravaka". Radovan Lipus společně s herci proměnil Ostravakovy zábavné a osobité historky v divadelní tvar zasazený do komorního prostoru jeviště, které je zároveň i hledištěm pro šedesát diváků.

Emil Holub na Hané

Do 11. 3., Kroměříž, Muzeum Kroměřížska
www.muzeum-km.cz

Na výstavě Dr. Emil Holub africký cestovatel se seznámíte s Holubovým životem a cestami. Nebudou chybět jeho kresby a sbírky z cest po Africe - kůže geparda a lvice, lebky buvolů, vycpaniny ptáků a opic, poprsí antilop či želví krunýře. Budou tu zbraně domorodců i Holubovy osobní věci včetně jeho cestovatelského klobouku. Druhá část výstavy představí staré mapy Afriky z 18. století. Děti zaujmou hry, kvizy, bubnování či interaktivní mapa.

Sivestr trochu jinak

Československá vatra přátelství
31. 12. - 1. 1., Velký Hrozenkov
www.strani.cz

Vatra přátelství se pod taktovkou obce Strání na Slovácku zapálí už poněkolikáté a záleží na každém návštěvníkovi, jak dlouho u ohně pobude.

Koncert v Jazz Docku

31. 12., Praha, Jazz Dock
www.jazzdock.cz

V klubu na Janáčkově nábřeží vás poslední den v roce čeká příjemný hudební mix blues, funky a groove jazzu. Speciální silvestrovský koncert, který začíná ve 21 hodin, obsahuje pro každého něco: příznivce blues potěší americká zpěvačka Kaia Brown, kterou doprovází Tony Blues Band. Repertoár souboru tvoří upravené bluesové písně od B. B. Kinga, J. L. Hookera nebo Erika Claptona.
Pro ostatní zahraje jamband, jehož energické předělávky slavných jazzových a rockových melodií zvednou posluchače ze židlí. S Performing Tomatoes zase vystoupí zpěvačka Zuzana Kropáčová. Vstupné na celý večer činí 690 Kč, v ceně je občerstvení a půlnoční přípitek.

Habaďůra v divadle

31. 12., Ostrava, Divadlo Jiřího Myrona
www.ndm.cz

Třeskutá komedie současného anglického dramatika a filmového scenáristy Michaela Cooneyho. Hrdina frašky Habaďůra Eric Swan jednoho dne v podstatě náhodou zjistí, že sociální systém má jisté trhliny, a on jich začne využívat k vylepšení svého rozpočtu. Diváci jej zastihnou v okamžiku, kdy mu jeho kousky začínají přerůstat přes hlavu a on se z nich snaží vyvléci. Snaží se přelstít vlastní manželku, psychoanalytika, zaměstnance ústavu sociální péče a další příchozí. Hra se postupně vyvine ve ztřeštěnou komedii plnou záměn, situačního i slovního humoru. Ideální kus pro lechtání bránice.

Tuniskem na velbloudech

30. 12. - 6. 1., Tunisko
www.adventura.cz

Strávit silvestra v exotických zemích se vydává rok od roku více Čechů. Nejčastější destinací je Kuba, oblíbené je ale i Thajsko, USA a další země. Levnější, ale stejně originální můžou být poslední chvíle roku v poušti.
"Vzhledem k politické situaci v Tunisku na začátku roku byl zájem o tento zájezd nižší, a proto máme stále volná místa," říká Petr Novotný, ředitel cestovní kanceláře Adventura. Týdenní putování po Sahaře na velbloudech i pěšky s polopenzí vás vyjde na 22 300 Kč.

Show na horách

30. 12., Špindlerův Mlýn, skiareál Svatý Petr
www.skiklubspindl.cz

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších se setkají špičkoví sjezdaři s významnými sportovci jiných zimních i letních sportů, kteří fandí lyžování, například s oštěpařkou Barborou Špotákovou. Nejen ona, ale i celá veřejnost se může těšit na odpoledne se závody osobností v paralelním slalomu, s běžeckými sprinty, jízdami demo-týmů, lyžařských učitelů. Vše doprovodí bohatý hudební program a různé soutěže.

Středověk v krčmě

31. 12. - 1. 1., Dětenice, Zámecký pivovar
www.krcmadetenice.cz

Závěr roku ve středověkém duchu můžete zažít v Zámeckém pivovaru Dětenice na Jičínsku. Na programu jsou šermíři, tanečnice, pobudové i žebráci, fakír s hadem nebo ohňová show. Chybět nebude živá hudba, půlnoční přípitek ani ohňostroj v zámeckém parku. V ceně je uvítací přípitek medovinou, středověká hostina s živou hudbou po celý večer a 0,4 l láhev sektu.

Dálkový pochod

31. 12., Stochov, Napajedla
www.dalkovepochody.cz

Na poslední den v roce jsou naplánovány hned dva dálkové pochody. Ten středočeský startuje v sobotu mezi 7.20 a 7.40 hodin ve Stochově na tenisových kurtech. Připraveny jsou trasy dlouhé 30, 20 a 10 kilometrů.
Ve stejný den v 8.30 hodin začíná další pochod v Napajedlech. Zlínským krajem můžete našlapat 35, 25 nebo 15 kilometrů.

Věda v Babylonu

31. 12. - 1. 1., Liberec, Centrum Babylon
www.centrumbabylon.cz

Silvestr v libereckém zábavním centru Babylon zahrnuje nejen neomezenou konzumaci jídla a nápojů od večera až do rána. Otevřeny budou také všechny atrakce, rodiče ocení dětský koutek s programem. K tanci budou hrát v osmi sálech taneční orchestry a skupiny všech žánrů. Poněkud netradiční zábavu poskytne vědecká silvestrovská show v zábavně-naučném iQparku. Na programu je také vystoupení břišních tanečnic, black light show či oldies diskotéka.
Rozvoz hostů nočními autobusy po Liberci a Jablonci nad Nisou je zdarma. Volná místa jsou zatím také v hotelu Babylon.

Lázně a wellness

28. 12 - 1. 1., Lázně Jeseník, Léčebný dům Priessnitz
www.priessnitz.cz

Oslavu konce roku spojenou s odpočinkem, relaxačními kůrami či wellness požitky nabízí většina českých a moravských lázní. Zajímavý je například silvestrovský balíček, který připravil Léčebný dům Priessnitz v lázních Jeseník. Během čtyřdenního pobytu (28. 12. - 1. 1.) ozkoušíte saunu, vířivku či klasickou masáž.

Výstup na Javořici

31. 12., Studená
www.studena.cz

Už 14. ročník akce pořádané k 32. výročí úmrtí spisovatelky Vlasty Javořické odstartuje v 10 hodin na náměstí sv. Jana Nepomuckého ve Studené na Jindřichohradecku. Na Javořici čeká na účastníky pohoštění a pamětní knoflík. Součástí výstupu je akce Novoroční čtyřlístek na podporu aktivit pro handicapované občany. Silvestrovský výstup pořádají také v Písku - šlapat se bude na Velký Mehelník.

V bitvě tří císařů rozhodl Napoleon během několika hodin tažení roku 1805. Letošní ukázky z bitvy se zúčastní přes 900 lidí, 50 koní a asi 20 děl.

Ostravská výstava Černá slunce představí české výtvarné umění 20. až 40. let dvacátého století.

Tropický prales, písečnou poušť i sahel můžete projít na africké výstavě v napajedlech.

Na horách, v baru nebo na poušti - ať se vám Sivestr vydaří!

Foto Shutterstock, HN - Libor Fojtík, ČTK, Jan Šilpoch, archiv institucí, Lucie Kundrová, Roman Poláček, archiv, MKS Třebíč, HN - Václav Vašků, Radovan Šťastný: Tři sestry Slavná kapela pokračuje i v prosinci ve svém turné po Česku. Latifah Mistryně České republiky v orientálním tanci ozdobí 2. prosince velkou Orient galashow v Ostravě. Klasici Na prvním ročníku festivalu Babel Songs zahraje v pražském Divadle Archa Vlasta Třešňák (na snímku) nebo Vladimír Merta. Ořechy V Botanické zahradě v Praze-Troji se o těchto plodech dozvíte vše. Na brusle Venkovní kluziště na Ovocném trhu se otevře 5. 12. Humoresky V Brně představují úspěšný seriál i tamní četnictvo. Rak a Rak Unikátní koncertní projekt kytaristy Štěpána Raka a jeho syna Jana-Matěje zavítá v prosinci hned do několika českých měst. Tugendhat Vile vzdává hold fotograf Dirk Brömmel v Domě umění v Brně. Anežka Výstava v Anežském klášteře je věnována české světici. Synagoga Tajemství židovského svátku chanuka odkryjí v Třebíči. Ostravak Dramatizaci unikátního bloggerského počinu uvádí Divadlo loutek. Jazz Dock Poslední den roku nabízí tento pražský klub pestrý hudební mix. Habaďůra Ztřeštěnou komedií z pera anglického dramatika Cooneyho si můžete vylepšit silvestrovský večer v Ostravě. Exotika Konec roku můžete strávit vlastně kdekoli, třeba na Sahaře. Středověk Krčma v Dětenicích připravila speciálního silvestra.

Související