Bezmála dva roky měl protikorupční útvar v rukou důkazy o tom, že 17 haléřů z každé předražené jízdenky pražského dopravního podniku putuje k pochybné firmě Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. A v minulých měsících k nim přibyly i listiny, podle nichž tato společnost přeposílala miliony pražskému lobbistovi Ivo Rittigovi.

I když měli detektivové k dispozici klíčové smlouvy, dodnes nezasáhli. A co víc: jak nyní HN zjistily, elitní jednotka, specializovaná na rozkrývání korupce a praní špinavých peněz, v tichosti přesunula spis na pražskou krajskou správu.

„Po vyhodnocení všech materiálů byl spisový materiál v těchto dnech, z důvodu věcné a místní příslušnosti, postoupen,“ přiznal mluvčí protikorupční jednotky Jaroslav Ibehej.

Zprostředkovatelskou smlouvu, která zajišťovala firmě Cokeville provizi, přinesl protikorupční policii už v lednu 2010 Vladimír Sitta mladší, obchodní ředitel tiskárny vyrábějící jízdenky. Ještě letos v říjnu jej ředitel útvaru Tomáš Martinec ubezpečil, že případ považuje za závažný.

„To je zoufalé, chtějí to zamést pod koberec,“ reagoval na přesun spisu Sitta.

Vedení specializovaného útvaru bude nyní muset vysvětlit, proč se kauzy zbavilo, když Nadační fond proti korupci sesbíral důkazy svědčící o mimořádném rozsahu kauzy: Rittig jen za rok 2007 získal od firmy Cokeville 73 milionů korun.

Podle fondu navíc o provizích věděly i „úřední osoby“ a Rittig provize nejspíš inkasoval i za nákup nafty a náhradních dílů v dopravním podniku, jehož stoprocentním vlastníkem je pražský magistrát.

Podrobný popis práce policie s případem lobbisty Rittiga najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách