Důvěra občanů ve spravedlnost, kterou mají nalézat a garantovat soudy, je nízká. Přesto ale soudy v důležitých kauzách úspěšně plní roli nezávislé záklopky proti excesům moci výkonné a zákonodárné. Platí to především pro Ústavní a Nejvyšší správní soud. Pokud jde o korupci, nejzávažnější kauzy se k soudu vůbec nedostanou a žijí vlastním životem bez jasné právní dohry.

Státní zastupitelství působí na pozorovatele zvenčí především jako černá díra, jež pohlcuje informace o závažných korupčních kauzách a sama žádné nevydává. Příčinou může být to, že formálně a do značné míry i fakticky je součástí exekutivy a jednotliví státní zástupci nemají na rozdíl od soudců dostatečnou nezávislost, aby mocenským vlivům úspěšně čelili.

Z důvodu značných rozdílů mezi soudy a státním zastupitelstvím jsou tyto dvě součásti jednoho pilíře - justice - výjimečně "bodově" hodnoceny odděleně (viz graf).

Šedivá, poslankyně, soudkyně

Významným problémem soudnictví je to, že (nejen) v jeho financování chybí strategie a kontinuita. Ministři se často střídají, a tak reformy, které by mohly justici zefektivnit, zůstávají nedotažené. Relativně nízká je i předvídatelnost rozhodnutí. Dokazuje to i statistika: v civilních sporech vyřizovaly krajské soudy v roce 2009 celkem 76 097 odvolání a jen v 34 429 případech bylo prvoinstanční rozhodnutí potvrzeno.

Problematická z hlediska nezávislosti je kromě ekonomických otázek i procedura jmenování soudců a soudních funkcionářů, stejně jako jejich kariérní postup. Například dva dny před parlamentními volbami v květnu 2010 proběhlo jmenování 38 soudců. O jmenování nebyla předem informována ani odborná veřejnost a neproběhlo žádné oficiální výběrové řízení. Jednou z nových soudkyň byla poslankyně Hana Šedivá, které teprve tímto jmenováním soudkyní zanikl poslanecký mandát. Předsedkyně Nejvyššího soudu věc komentovala slovy, že takové nominace mohou ohrozit nezávislost justice.

Na rozdíl od soudů a soudců není nezávislost státního zastupitelství ani státních zástupců zakotvena v ústavě a není dostatečně zajištěna ani na úrovni zákonů. Slabá je zejména pozice nejvyššího státního zástupce, kterého jmenuje na návrh ministra spravedlnosti vláda a který může být stejnou cestou i odvolán.

Kolektivní nezodpovědnost

Nezávislost státního zastupitelství je v praxi zpochybňována právě kvůli politickým vlivům. Na rozdíl od soudů umožňuje hierarchická struktura zastupitelství účelové odebírání případů a přeřazování daného státního zástupce na jinou agendu a této možnosti se v praxi také využívá. Příkladem může být právě odnětí vyšetřování trestní věci bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka, které bylo podkladem kauzy takzvané justiční mafie.

Předmětem časté kritiky je i způsob, jakým státní zastupitelství informuje veřejnost o probíhajících kauzách. Informace jsou natolik kusé, že otevírají prostor ke spekulacím cíleně bržděném vyšetřování nebo maskování vlastní neschopnosti případy řádně prošetřit. S touto politikou "zavřených dveří" ostře kontrastují často velmi detailní informace, které unikají do médií (a z kterých hojně čerpá i tato studie). Příliš mnoha státním zástupcům také vyhovuje závislost na pokynech nadřízených. Postup v komplikovaných a politicky citlivých případech díky tomu charakterizuje kolektivní neodpovědnost za vyústění případu do ztracena.


 

Role v systému: míra, jakou daná instituce přispívá k celkové (protikorupční) funkci systému

Vnitřní správa: jak zajišťuje své řízení a nakolik je řádné, průhledné a odpovědné fungování dané instituce

Potenciál: jaké má daná instituce k dispozici zdroje k zajištění svých funkcí a jaká je její nezávislost

Číslo vyjadřuje na kolik procent se daná instituce blíží 100% ideálu

S politikou "zavřených dveří" kontrastují detailní informace, unikající do médií.

55 %
V tolika procentech případů nebyl u krajských soudů potvrzen verdikt soudů první instance.


Týdeník Ekonom ve spolupráci s Transparency International exkluzivně přináší shrnutí stavu všech základních pilířů, na nichž stojí národní integrita České republiky. Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. prosince.
(Redakčně kráceno, titulky a mezititulky redakční.)

banner 2

 

Související