Většina domácích podílových fondů loni prodělala, důvodem byl propad akciových trhů ve druhé polovině roku 2011. Ve ztrátě byly zejména akciové a smíšené fondy, z nichž některé byly v minusu až o desítky procent. Podílníky vesměs nepotěšily ani dluhopisové a peněžní fondy, jejichž průměrná výkonnost byla okolo nuly. ČTK to zjistila z databáze serveru Penízenavíc.cz k 23. prosinci 2011.

"Šlo opravdu o výjimečný rok, ve kterém správci podílových fondů čelili hned několika výzvám. Nejasné politice vedené představiteli zadlužených vyspělých států a zvýšené nervozitě českého drobného investora," doplnil šéfredaktor serveru Penízenavíc.cz Petr Rozkošný.

České podílové fondy jako celek zaostávaly za těmi zahraničními. Průměrný výnos českých akciových fondů činil podle Rozkošného minus 17,23 procenta, těch zahraničních pak minus 14,92 procenta.

Tuzemské dluhopisové fondy vykázaly v průměru minus 1,21 procenta, zahraniční 1,02 procenta.

České smíšené podílové fondy byly v minusu 7,32 procenta, zahraniční fondy stejné třídy minus 5,59 procenta.

V případě fondů peněžního trhu zaznamenaly naopak ty české průměrnou výkonnost 0,65 procenta, zatímco zahraniční minus 0,36 procenta.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvních třech čtvrtletích loňského roku o 20 miliard na 227,5 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se snížil o 16,5 miliardy Kč. V roce 2010 naprostá většina domácích podílových fondů investorům naopak vydělala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist