Samotnou ústavu měnit nebudeme, ale ústavní zákony ano, řekl v rozhovoru se skupinou evropských novinářů v Budapešti Gergely Gulyás, poslanec vládní strany Fidesz a spoluautor nové ústavy. "Zákony jsme měnili rychle a udělali řadu chyb. Ale je to lepší než nechat starou ústavu a staré zákony."

HN: Proč je podle vás EU vůči Maďarsku a jeho současné vládě tak kritická?

To má tři důvody. První jsou hluboké politické rozdíly na domácí politické scéně, které se přenášejí do zahraničí a využívají je další politické strany. Druhý je, že změny byly opravdu velmi rychlé, tady je opravdu prostor pro kritiku. A třetí zdroj kritiky jsou určitá ekonomická opatření, která se negativně dotkla velkých zahraničních firem. A ty našly způsob, jak v Evropě lobbovat. A sebekriticky musím dodat, že ne vždy jsme byli schopni včas vysvětlit důvody změn.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se