Neplatit za vlastní servery, správce sítě nebo kancelářský software, a přitom mít stejné služby a možnosti jako Land Rover, KLM nebo Toyota. To je možné díky nástupu nových internetových služeb - cloud computingu.
Oč jde? Stručně řečeno o "pronájem" služeb či programů na internetu. Uživatel tedy neplatí za software, ale jen za jeho používání.
Nejčastěji vyhledávají cloudové služby lidé a firmy kolem IT, například Slevomat.cz nebo Software 602. Ale zájem rychle roste i mimo tuto branži. On-line kanceláře od Googlu nebo Microsoftu (Office 365) využívají ve světě také univerzity, organizace státní správy i výrobní firmy.
Na straně Microsoftu tak je například polévkové impérium Campbell Soup Company, Google má zase mezi klienty z potravinářského průmyslu Heinz. Google Apps využívají také zmíněné firmy Land Rover a KLM, naopak Toyota vsadila na Office 365. Stejně jako koncern Ahold, který působí i v Česku.
Nepotřebujete licence
Největším lákadlem služeb Google Apps a Office 365 je pro velké firmy i podnikatele cena a možnost on-line přístupu k dokumentům odkudkoliv.
Google nabízí svoje služby malým firmám do deseti lidí zdarma, ostatním za 950 korun na uživatele a rok. Microsoft má několik variant Office 365, ta základní pro podnikatele a malé firmy přijde pro jednoho uživatele na 1680 korun ročně.
Zdarma nebo za relativně nízký měsíční poplatek se firmy zbaví nutnosti nákladně budovat a udržovat vlastní IT vybavení nebo nakupovat licence na komerční kancelářské aplikace. On-line kancelář totiž v pojetí Googlu i Microsoftu zahrnuje základní nástroje pro práci s dokumenty.
Kromě webové verze Officu s možností sdílení dokumentů znamená kancelář "v cloudu" hlavně e-mailový systém s vlastní adresou za zavináčem, možnost vytvoření firemní webové stránky a schopnost komunikace s kolegy v reálném čase podobně jako na Facebooku, chatu nebo ICQ.
"Díky Office 365 jsme v podstatě eliminovali nekonečné přeposílání dokumentů e-mailem. Dá se tak snadno řešit třeba i schvalování dovolených," říká Jan Vaňous, ředitel softwarové společnosti Pythagoras.
Účetnictví i řízení výroby
Nabídka těchto funkcí je v podstatě jen vstupní branou do světa on-line služeb a podnikání s využitím moderních technologií. Pro chod firmy je totiž potřeba ještě účetnictví nebo různé informační systémy pro sledování vztahů se zákazníky či řízení výroby. I ty je potom možné využívat podobně jako on-line kancelář - tedy na dálku s měsíčním poplatkem nebo zdarma.
Microsoft má náskok
V Česku má v této oblasti výrazný náskok Microsoft díky tomu, že pro Windows a Microsoft Office vznikla spousta podnikových systémů, jako je účetnictví Money, Pohoda nebo třeba Abra. A všechny tyto systémy pomalu začínají nabízet on-line verze s měsíčními poplatky.
Přímo s Office 365 jde propojit i bezplatný on-line fakturační systém iDoklad od společnosti Cieglersoftware, který uspěl v několika různých soutěžích včetně finále soutěže IT produkt roku 2011. iDoklad má také mobilní verzi pro Microsoftem propagovaný systém Windows Phone 7 a vytvořené faktury je možné přenést do účetních systémů Money S3 a Pohoda.
Není zdarma jako zdarma
Oblíbené tvrzení, že on-line kancelář je možné používat zadarmo, není úplně pravdivé. Zcela neplatí ani u skutečně bezplatných služeb, které Google nabízí firmám do 10 uživatelů a Microsoft pro nekomerční použití. Úpory jsou ale nepřehlédnutelné - ve vysokých desítkách procent.
Nutnou investicí je nejen odpovídající počítač, ale hlavně připojení k internetu. A nejen jedno - aby firma fungovala spolehlivě, je vhodné mít alespoň dvě možnosti připojení pro případ výpadků telekomunikačního operátora. Pravděpodobné je také to, že firma bude muset pořídit i komerční tradiční software. "Postupně přecházíme na Google Apps, ale minimálně jednu instalaci tradičních Microsoft Office stále potřebujeme, i když podíl věcí, které děláme on-line, se postupně zvyšuje," uvádí Pavel Jílek z grafického studia Exactdesign.
Nastavení od profíků
Poplatky za internet, který je pro využívání on-line služeb nutností, nejsou jedinou investicí. "Ve firemním prostředí je vždy lepší nechat si poradit a vše správně nastavit. U Google Apps mohu odhadnout cenu implementace asi jako půl rok až jeden rok provozu, tedy 500-1000 korun na uživatele," říká Ivan Kutil, zakladatel společnosti AppSatori, která se specializuje na zavádění služeb Googlu ve firmách. Celková částka se ale může výrazně lišit a s počtem uživatelů náklady na jednoho pracovníka výrazně klesají.
Nastavit Google Apps nebo Microsoft Office 365 je nicméně možné zvládnout během několika hodin i vlastními silami, pokud má uživatel alespoň základní technické znalosti. Nutné je například propojení služby s vlastní internetovou adresou, pokud ji firma má (a měla by mít). Zapotřebí je také správně nastavit mobilní přístup, což nemusí být vždy jednoduché.
On-line systémy
Google Apps
do 10 uživatelů zdarma
jinak 950 korun na jednoho uživatele a rok
funkce: email, kalendář, sdílení a editace dokumentů, vlastní web, google talk (chat)
podporované mobilní platformy: Android, částečně iOS, Windows Phone 7, Symbian, Blackberry
Plusy
- cena
- bezplatná verze pro OSVČ
- nástroj pro synchronizaci dokumentů s MS Office
Minusy
- omezené možnosti editace dokumentů online
- hůře dostupná podpora
Microsoft Office 365
1680 korun na uživatele a rok
funkce: email, kalendář, sdílení a editace dokumentů, vlastní web, sjednocená komunikace Microsoft Lync, napojení na podnikové systémy
podporované mobilní platformy: Windows Phone (včetně plnohodnotné editace dokumentů), iOS, Windows Phone 7, částečně Symbian, Blackberry
Plusy
- známé uživatelské prostředí
- propojení s klasickou MS Office
- možnost napojení na informační systémy (účetnictví či CRM)
- podpora a síť lokálních partnerů
Minusy
- vyšší základní cena
- pomalejší reakce webového editoru
Díky Office 365 jsme v podstatě eliminovali nekonečné přeposílání dokumentů e-mailem.
JAN VAŇOUS
ředitel společnosti Pythagoras
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist