Evropské rafinerie přijdou nejpozději od 1. července, kdy začne platit embargo, o dodávky íránské ropy. Nebude ale velkým problémem nahradit dodávky z jiných zdrojů.

Zvýšit produkci je připravena Saúdská Arábie, Irák i Libye. Tyto tři země mohou zvýšit vývoz o milion barelů denně.

To se zřejmě odrazí v cenách ropy, které by neměly šplhat vzhůru. Tři ropné velmoci samotné mohou společně zvýšit produkci o milion barelů denně. To představuje dvojnásobek produkce, která míří z Íránu do zemí Evropské unie. "Trh s ropou bude v létě dostatečně zásobován, dokonce možná lépe než nyní," soudí Samuel Ciszuk, blízkovýchodní analytik konzultační společnosti KBC Energy Economics.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se