Americká centrální banka (Fed) bude chránit domácí ekonomiku před dopady evropské dluhové krize, třebaže nejistoty z této strany se začaly do určité míry snižovat. Prohlásil to včera šéf Fedu Ben Bernanke při vystoupení v rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů USA. Extrémně uvolněná měnová politika Fedu i další kroky banky se však ve sněmovně staly terčem kritiky zákonodárců.

Bernanke konstatoval, že napětí v evropském bankovním sektoru se zmírňuje, je ale ještě příliš brzy na závěr, že americkou ekonomiku už evropské problémy ohrozit nemohou. "Přetrvávají rizika, že vývoj v Evropě nebo jinde může nabrat nepříznivý směr, a mohl by u nás vést ke zhoršení ekonomických vyhlídek," řekl Bernanke v předem připraveném projevu.

Vůči vyhlídkám ekonomiky zachoval Bernanke opatrný tón, podobný tomu, který převládal po zasedání měnového výboru Fedu minulý týden. Bernanke dal tehdy najevo, že banka zvažuje možnost dalšího zmírnění měnové politiky na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Včera žádné plány v tomto směru nenaznačil.

Bernanke ale musel v pozdější diskusi bránit rozhodnutí Fedu držet úrokové sazby na prakticky nulové úrovni ještě další téměř tři roky. Podle republikánských kritiků tím ukazuje, že mu nezáleží na stabilní inflaci, ale pouze na podpoře ekonomického růstu a zaměstnanosti.


Domnívám se, že tato politika Fedu nese velké riziko podemletí hodnoty dolaru.
PAUL RYAN
šéf rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů USA