Přestože pětasedmdesát měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenalo svůj teplotní rekord, meteorologové včerejší mrazy za rekordní nepovažují. Za jejich počet totiž může boom zavádění nových měřicích stanic v posledních dvaceti letech, které tak mají "krátkou paměť". "U těch stanic, které měřily před rokem 1985, rekordy většinou zůstaly," říká Martin Novák, vedoucí prognostiků ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Upozorňuje také, že pětasedmdesát rekordních měření se vztahuje pouze k datu 12. února. "Trefilo se to do dne, kdy ty rekordy byly nízké a nebylo tak obtížné je překonat," podotkl. Dobře to ilustruje například stanice v Jeseníku, kde byl dosavadní rekord -16,6 stupně Celsia z roku 2003 překonán takřka o osm stupňů. A podobně, o plných 7 stupňů, byl překonán rekordní patnáctistupňový mráz z 12. února 1965 v Černovicích u Tábora.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se