Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Díl první: Nerovnost podkopává kapitalismus. Proč sílí hnutí jako Occupy Wall Street

Společenský systém je nejvíce zpochybňován v anglicky mluvících zemích. Frustraci vyvolává především výsadní postavení bankéřů. V Evropě zase sever nesouhlasí s takovou měnovou unií, která umožnila, aby se jižní Evropa dala na cestu marnotratného chování.

Více se dočtete - ZDE.

Díl druhý: Svobodný konkurenční trh stále ještě nenašel opravdového rivala

Před mnoha lety, dokonce před více, než je mi milé, jsem napsal knihu Kapitalismus a liberální společnost. Jako většina knih o politické ekonomii byla i ta moje velmi nedokonalá. Když se na ni ale dívám po více než dvou desetiletích, nenacházím v ní téměř nic, co bych chtěl změnit.

Více se dočtete - ZDE.

Díl třetí: Tradiční vzory přestávají v USA platit. Lidé ztrácejí důvěru v politický systém

Proti Wall Streetu se obrací hněv demokratů i republikánů. Věk a rasa budou hrát větší politickou roli než třídní příslušnost. Americké domácnosti, které byly zvyklé rozhazovat peníze za "nepotřebné" zboží, teď nemají peníze ani na jeho uskladnění v takzvaných "storage houses".

Více se dočtete - ZDE.

Díl čtvrtý: Skutečná tržní ekonomika přetváří chamtivost ve všeobecné dobro

Funkční tržní ekonomika dovoluje ustavičné experimentování, třeba na burzách. Pokud se tyto pokusy zdaří, jsou rychle napodobeny. Neuspějí-li, je tato cesta opuštěna. Se snahou o centrální rozdělování zdrojů se potýkají i tržní systémy. Pohnutky získat osobní profit existují také v totalitní Severní Koreji.

Více se dočtete - ZDE.

Díl pátý: Kapitalismus už Západu nepatří. Světu chybí lídři, kteří nejsou ve vleku trhů

V roce 2008, kdy propukla ekonomická krize, se zdálo, že politici opět vezmou věci do svých rukou. O tři roky později to ale podle deníku Financial Times vypadá, že světu dál vládnou finanční trhy. Vlády nedokážou v době globalizace nabídnout občanům ochranný deštník.

Více se dočtete - ZDE.

Díl šestý: Zachrání kapitalismus zaměstnanci? Británie naznačuje možnou cestu

Říká se také, že firmu dokáže paralyzovat, když si zaměstnanci užívají všech tří - jinak efektivních motivátorů - tedy mají podíl na řízení, podíl na akciích a podíl na zisku. Je jasné, že jde částečně o politickou rétoriku, která sama o sobě všechny překážky neodstraní. Je to ale další dobrá zpráva pro ty, kteří věří, že by kapitalismus měl mít pestřejší modely vlastnictví.

Více se dočtete - ZDE.

Díl sedmý: Sedm způsobů, pomocí kterých lze opravit systémové chyby kapitalismu

V současnosti je třeba uznat, že krize jsou s kapitalismem volného trhu bytostně spjaty. Mimo jiné i proto, že všichni lidé žijící v tomto systému, včetně regulátorů, či dokonce ekonomů, jednají a myslí procyklicky.

Více se dočtete - ZDE.


Tématu o kapitalismu v krizi a krizi v kapitalismu se věnuje také poslední vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 23. února.

 

banner 2

Související