Film

A INDICKÁ DÍVKA RUBINA ALÍOVÁ Z MILIONÁŘE Z CHATRČE BUDE NATÁČET S HOPKINSEM
Rubina Alíová z chudinského slumu, která se v osmi letech stala dětskou hvězdou hollywoodského kasovního trháku Milionář z chatrče, získala další roli. Nyní třináctiletá dívka si zahraje v novém filmu s Anthonym Hopkinsem. Milostný příběh velšského aristokrata a indické ženy Lord Owen's Lady se má natáčet od září ve Velké Británii a v Indii.

FAVORITEM BRITSKÝCH DIVADELNÍCH CEN JE MUZIKÁL PODLE DAHLOVY MATYLDY

Muzikál podle knihy Roalda Dahla Matylda obdržel deset nominací na prestižní britskou cenu Laurence Oliviera. Ve sledované kategorii "nový muzikál" se utká s inscenacemi Betty Blue Eyes, London Road a s muzikály podle filmů Ghost (Duch) a Shrek.

 

Klasická hudba

FILHARMONIE V EXTÁZI
Málo hraná skladba Báseň extáze od ruského hudebního vizionáře přelomu 19. a 20. století Alexandra Skrjabina zazní v pondělí v pražském Rudolfinu. Spolu se Čtvrtou symfonii Bohuslava Martinů ji uvede šéfdirigent Filharmonie Brno Aleksandar Marković (na snímku), řídit však bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

V MÁNESU PŘIPOMENOU VÝROČÍ SOCHAŘE KARLA NEPRAŠE

Veletrh současného umění Art Prague se uskuteční od 21. do 25. března v pražském Mánesu. Ve zvláštní expozici připomene sochaře Karla Nepraše. Na letošní rok připadají jeho dvě kulatá výročí - nedožité 80. narozeniny a deset let od jeho úmrtí.

 

Festival

32 FILMŮ

Tolik českých celovečerních snímků uvede v dubnu festival Finále v Plzni zaměřený na tuzemskou tvorbu. Soutěžit jich bude jen deset, a to před porotou, v níž zasednou například polský režisér Krzysztof Zanussi nebo slovenská herečka Emília Vášáryová.

 

Literatura

V LIPSKU ZAČAL KNIŽNÍ VELETRH

Na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku se představí do neděle přes dvě tisícovky vystavovatelů ze 44 zemí. Český stánek nabídne produkci devíti nakladatelství a připomene tvorbu nedávno zemřelých autorů Jiřího Gruši, Václava Havla, Ivana Martina Jirouse, Arnošta Lustiga a Josefa Škvoreckého. Na veřejných čteních vystoupí například Bianca Bellová, Marek Šindelka nebo Ivan Klíma.

 

Film

NOVÁ ROLE

Francouzský herec Gérard Depardieu vysvětlil, proč si se zájmem zahraje v chystaném filmu roli bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna.

 

Ztvárním ho, protože ho nemám rád. Není laskavý. Myslím, že je trochu jako všichni Francouzi, trochu arogantní.
Gérard Depardieu