Vladimír Plešinger: Na střeše Afriky aneb Habeší za války, Etiopií v míru
vydalo nakladatelství Jota
www.jota.cz/cestopisy

"Ze Savanky bys byl dneska smutný. Knižní krámy z ní zmizely." Přítel, který se právě vrátil z Venezuely, mluvil o caracaské ulici Sabana Grande. Kdysi to byla pro mě, terénního pracovníka, nejmilejší zastávka při návratech do chaotického velkoměsta. Na nevelké délce jste našli čtyři výborná knihkupectví. Miloval jsem je. Poskytovala mi pocit štěstí, stejně jako později nedělní návštěvy francouzského knihkupectví v Bangui - jediného ve Středoafrické republice, zemi větší než sama Francie.

Na knihy jsem zatížen. Je nás takových ještě dost, ale vymíráme. Nahradí nás majitelé čteček, kteří nebudou potřebovat knihkupectví ani knihovny, a nečtenáři, kteří nebudou potřebovat ani ty kindly a e-booky. Dopadne centrum Prahy jako Savanka?

Z Václaváku a okolí zmizelo v poslední době nejméně pět knihkupectví. Zaplaťpánbůh za ta zbývající. V Academii na rohu Vodičkovy, a v Luxoru o něco blíže k soše, můžete i posedět a dát si kafe nebo dvojku. Možná s milovanou bytostí, ale v každém případě mezi milovanými knížkami. Moje momentálně nejmilovanější je ta nejnovější - jmenuje se Na střeše Afriky, je o Etiopii a vyšla mi před měsícem...