S pojené státy hodlají do roku 2020 zvýšit těžbu ropy zhruba o pětinu na více než 10 milionů barelů denně. To znamená, že spolu s rostoucí těžbou zemního plynu se stanou největším světovým producentem energie místo Ruska.

Nejde však o to předstihnout Rusy. To podstatné je, aby největší světová ekonomika byla po mnoha letech nezávislá na dovozu energie, konkrétně ropy. Naposledy tomu bylo v roce 1952, tedy za vlády prezidenta Harryho Trumana.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se