Na výplatní pásce zůstanou nadále první tři dny nemoci bez náhrady. Návrh na zrušení takzvané karenční doby v celkem osmi zákonech, které v prosinci 2010 podali poslanci ČSSD, Ústavní soud ve čtvrtek zamítl.

Právě Ústavní soud přitom 23. dubna 2008 už karenční dobu jednou zrušil. Do právního řádu se ale znovu vrátila.  Sociální demokraté proto spoléhali na to, že tak učiní i nyní.

"Současná legislativa je jiná, a tak nelze plně uplatnit argumentaci dřívějšího nálezu," uvedl v odůvodnění soudce-zpravodaj Miloslav Výborný.

Podle sociálních demokratů je karenční doba v rozporu s právem na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti v práci a se zásadou závaznosti rozhodnutí Ústavního soudu pro všechny orgány a osoby.

 

Rozhodnutím soudu ČSSD překvapila. "Je to zvláštní, že první tři dny nemocenské se platit nemusí, ale poplatky za pobyt v nemocnici pacienti hradit mají, i když zůstávají bez peněz," podivil se v ČT24 místopředseda sociálních demokratů a někdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Konstatoval, že pokud ČSSD vyhraje volby, placení nemocenské vrátí od prvního dne.

Drábek: Soud potvrdil nový koncept

Naopak současný ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) rozhodnutí soudu ocenil. "Argumenty, které u Ústavního soudu zazněly, jsou jednoznačné. Soud potvrdil, že nový koncept, který platí od roku 2009, to znamená méně platit státu, ale také na stát méně spoléhat, je správný," uvedl Drábek.

Ústavní soud v předešlém nálezu kritizoval vládu za porušení práv zaměstnanců. Soudci tehdy našli negativní důsledky karenční doby, třeba šíření nemocí na pracovišti, přecházení chorob a následné zdravotní důsledky.

Nyní v nálezu ale soud uvedl, že nová karenční doba prošla "testem rozumnosti" a nevymyká se z pravomoci zákonodárců při vymezení sociálních práv. Důležitou změnou oproti minulosti je to, že zaměstnanci jsou v karenční době zároveň zproštěni povinnosti platit pojistné na nemocenské pojištění a na státní politiku zaměstnanosti.