Pamatuji si ještě dobře dobu před rokem 1989, kdy většina zahraničních (západních) firem řídila své aktivity ve střední Evropě téměř bez výjimky z Vídně. Celkem logicky, neboť kdo z manažerů západního střihu by se v té době dobrovolně stěhoval za železnou oponu. Uplynulo více než dvacet let, a stále přes tři čtvrtiny firem řídí své podnikání v našem regionu z hlavního města bývalého rakouského mocnářství. Podle průzkumu jedné evropské právní společnosti sídlí dnes ve Vídni více než 300 regionálních ústředí, zatímco v Praze, Budapešti, Bratislavě či Varšavě je takových řídících orgánů jen kolem 80. Na první pohled by rozhodně bylo pro firmy logičtější (a především levnější) přesunout svá ústředí do Prahy či do Budapešti. Pokud si ovšem pohovoříte s manažery, kteří o těchto zásadních věcech ve firmách rozhodují, zjistíte, že se neřídí jen čistě nákladovými hledisky. Větší důležitost má pro ně potenciální vymahatelnost práva, dopravní obslužnost, kvalitní mezinárodní školy a možnost dlouhodobé predikce daňové zátěže. A ve všech těchto oblastech Praha (ale nejen ona) za svým rakouským konkurentem zaostává.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se