Dvaačtyřicetiletý fyzik Valdis Dombrovskis provedl Lotyšsko v křesle premiéra nejhorším obdobím od obnovení nezávislosti. "Úspory a růst nejsou až takový protimluv, jak se někdy říká," řekl v telefonickém rozhovoru pro HN.

HN: Vaše vláda prosadila první snížení daní od počátku krize v roce 2008, kdy se Lotyšsko propadlo do hluboké krize. Bylo už šetření a úspor příliš?

Skutečně, škrtali jsme a spořili nejvíc v Evropě. Výsledkem byla i nejvyšší DPH a daň z příjmu fyzických osob v Pobaltí. Abychom ale přilákali investice, potřebujeme být srovnatelní se sousedy. Snižujeme DPH na 21 procent a daň z příjmu během tří let klesne z 25 na 20 procent.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se