Preference ČSSD kvůli aféře poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha, který je stíhán z přijetí úplatku, opět oslabily. Ztratila i KSČM, uvádí průzkum z počátku června, který v úterý zveřejnila agentura STEM.

Ústavní většinu by už levice ve sněmovně nezískala a z jejího poklesu by těžily pravicové strany a lidovci.

Sociální demokraté se v žebříčku preferencí spadli na 21,9 procenta z květnových 23,3 procenta. Komunisté ztratili půl procentního bodu a mají 12,6 procenta. Před nimi zůstala ODS s 14,9 procenta, polepšila si o 0,8 procentního bodu.

Většího nárůstu se dočkala TOP 09, dosáhla 9,5 procenta z květnových 7,7 procenta. Stejného navýšení jako občanští demokraté dosáhla i KDU-ČSL. V preferencích získala 4,5 procenta, což by pro ni podle volebního modelu znamenalo devět křesel ve sněmovně - o tři více než v květnu.

ČSSD by podle STEM při přepočtu na mandáty měla 74 poslanců místo květnových 81, KSČM by s 41 ztratila jedno křeslo. Dohromady by tak měly většinu 115 hlasů. ODS by disponovala 50 místo květnových 48 mandátů, TOP 09 si polepšila o tři na 26 křesel.

Véčkaři ze sněmovny

Věci veřejné by si podle očekávání místa ve sněmovně neudržely, v preferencích získaly 1,2 procenta.

"Konkurenční nová uskupení, jako LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake, národní socialisté Jiřího Paroubka nebo ANO 2011, za nímž stojí podnikatel Andrej Babiš, zaznamenávají zisky do jednoho procenta", uvedl STEM.

Předstihly je s více než tříprocentními preferencemi zemanovci a zelení a také Suverenita Jany Bobošíkové, jejíž preference aktuálně dosáhly 1,3 procenta.

Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u všech dotázaných, včetně lidí nerozhodnutých a také těch, kteří nechtějí jmenovat jednu stranu, nebo nebudou volit žádnou. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou tedy nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku.

Voleb by se nyní podle průzkumu zúčastnilo 51 procent občanů a pětina nikoli. Počet nerozhodnutých lidí v porovnání s květnem vzrostl na 30 procent. Při volbách v květnu 2010 byla volební účast 62,6 procenta.

STEM prováděl průzkum ve dnech 1. až 11. června, tedy necelý měsíc po Rathově zadržení a v době, kdy bývalý představitel ČSSD využil možnost veřejně se obhajovat ve sněmovně, která ale umožnila jeho další stíhání.

V průzkumu na otázky odpovídalo 1112 lidí.

Vývoj počtu mandátů podle volebního modelu STEM od loňského do letošního června: