Jako jeden z nejdéle sloužících ministrů spravedlnosti České republiky měl Pospíšil o svém resortu a jeho problémech přehled, shodují se experti. Nad odvoláním se všichni podivili.

Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který na ministerstvo přišel společně s Pospíšilem, dokonce uvažuje o odchodu z funkce, pokud by nový ministr nenásledoval linii započatých reforem.

Působení Pospíšila v justici zhodnotil Korbel velmi kladně, zdůraznil množství úspěchů, jichž se mu podařilo v poslední době dosáhnout.

O osudu plánovaných změn rozhodne až nový ministr spravedlnosti, jenž by měl být jmenován do týdne. Jestli plánované úpravy zůstanou v původní verzi, bude záležet na postoji premiéra Nečase a jeho kabinetu, nějaké odhady jsou zatím podle odborníků předčasné.

Na názor na nečekané odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jeho možné následky jsme se ptali předních českých advokátů a náměstka ministra.

Jan Kysela - expert na ústavní právo

"Odvolání ministra spravedlnosti mě hodně překvapilo. Pospíšil působil v oblasti justice poměrně dlouhou dobu, nesporně měl přehled o problémech v resortu. Jeho nástupce bude mít k přípravě reformy justice pouhé dva roky, což je dost krátká doba."

"Pokud důvody pana premiéra souvisely opravdu jenom s koncipováním rozpočtu, nebude nový ministr spravedlnosti v plánování reformy justice v budoucnu nijak omezen. Pokud ale těch důvodů bylo více a souvisely například s tím, jak si ministr pospíšil představoval novelu řízení justice, tak by to pro jeho nástupce mohlo znamenat signál, do čeho se má nebo nemá pouštět," hodnotí situaci Kysela.

"Od léta loňského roku probíhalo obezřetné jednání předních představitelů justice, podle nějž by se ministerstvo spravedlnosti mělo omezit na vytváření rozpočtu, správu budov a řízení vězenství, zatímco výběr a jmenování soudců by mělo být v rukou nejvyšší rady soudnictví. Pospíšil byl nakloněn poradní funkci této rady."

František Korbel - náměstek ministra spravedlnosti

"Odvoláním jsem byl velmi překvapen, nezpozoroval jsem, že by k odvolání ministra Pospíšila byl jakýkoli důvod," vyjádřil své překvapení Korbel.

"Naopak v posledních letech dosáhl ministr velkých úspěchů, především po 12 letech prací dokončil a prosadil nový občanský zákoník, jenž v červnu vyšel ve sbírce. Úspěšně pokračoval také ve zkracování délky soudního řízení, zavádění elektronizace justice, řešil problémy ve vězeňství, v minulém týdnu prosadil novelu, která má přispět ke snížení počtu vězňů."

V souvislosti s odvoláním Pospíšila je nejasné i jeho setrvání na ministerstvu. "To, že budu odvolán, je velmi dobře možné. Zatím není zřejmé, kdo bude novým ministrem, takže je těžké něco předvídat. Z úřadu bych odešel sám, pokud by nový ministr nenásledoval linii reformních kroků, které Jiří Pospíšil započal."

"Svoji roli zvládal Pospíšil dobře a to, že má justice nedostatek finančních prostředků, bylo známo po celou dobu jeho vlády. Nechci hodnotit postup premiéra, ale je evidentní, že v resortu ministerstva spravedlnosti lze velmi těžko dosáhnout úspor."

"Jiří Pospíšil byl jedním z nejdéle sloužících ministrů spravedlnosti, znal dokonale problematiku soudnictví, takže jeho odvolání by mohlo zpomalit nebo oslabit reformní aktivity. Pospíšilův odchod může ohrozit například přípravu doprovodné legislativy pro nový občanský zákoník od roku 2014," hodnotí náměstek ministra.

Tomáš Lichovník - prezident Soudcovské unie ČR

"Odvoláním ministra Pospíšila jsem byl rozhodně překvapen. Odvolání ministra je politická otázka a soudcům asi nepřísluší se k tomu příliš vyjadřovat, nicméně justice je finančně podhodnocená minimálně dvě desítky let, a  jestliže na to pan ministr upozorňoval, pak dělal určitě dobře. "

"Důsledky odvolání na plánovanou reformu justice se nedají dost dobře předjímat, záleží na tom, kdo bude jmenován novým ministrem spravedlnosti a jaký bude pohled vlády na celkovou reformu justice."

"Připravovaná reforma státního zastupitelství byla velmi dobrá, měla díky ní být posílena nezávislost státních zastupitelství, mrzelo by mě, kdyby se v reformě nepokračovalo," komentoval důsledky Pospíšilova odvolání Lichovník.

Tomáš Sokol - advokát a bývalý ministr vnitra

"Pospíšilovo odvolání mě rozhodně překvapilo. K jeho postupům jsem měl nějaké výtky, ale principiálně jsem s jeho ministrováním neměl žádný velký problém."

"Odvolání ministra spravedlnosti je politické rozhodnutí, ale obecně vzato jestliže je ministr nositelem vize nějaké reformy, tak je zřejmé, že s jeho odchodem mohou být jeho záměry ohroženy."

"K plánované reformě státních zastupitelství mám velmi rezervovaný vztah, jako člen komise pro trestní právo advokátní komory jsem dostal tento věcný záměr k posouzení, ale ještě jsem neměl čas ho podrobně prostudovat."

"Můj postoj k této věci je opatrný, protože tam vnímám některé velmi rizikové faktory. Mám pocit, že by se podle návrhu systém vracel k monokratické podobě, v níž byl roku 89, což by nebylo dobré," kritizoval novelu Sokol.