Absolvent plzeňských práv a šéf sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda. Anebo advokát Daniel Volák, bývalý člen dozorčí rady Lesů ČR – tedy státní firmy, v níž kontroloři přišli na stamilionové plýtvání.

V životopisech dvou občanských demokratů, o nichž se po středečním vyhazovu Jiřího Pospíšila z křesla ministra spravedlnosti nejvíc spekuluje jako o možných Pospíšilových nástupcích, se dají vyčíst zajímavé položky.

Ani jeden z nich si s tím ale hlavu neláme. Stejně jako se zákulisními hlasy, které je už už posouvají do čela justičního resortu. O tom, že jsou favorizovanými kandidáty, se od ministrova pádu odmítají bavit. „Nehodlám komentovat spekulace,“ řekl Marek Benda.

Že Nečasova volba padne na jednoho z nich, připustil i sám Pospíšil. „Nedokážu ale odhadnout, který z nich by to mohl být,“ řekl exministr serveru IHNED.cz.

Nepřímo přitom naznačil, že by byl raději, kdyby se ministrem stal poslanec Marek Benda. Ten s Pospíšilem intenzivně spolupracoval na přípravě nového občanského zákoníku, který Pospíšil považuje za své stěžejní dílo.

„Byl bych rád, kdyby mě nahradil někdo, kdo bude v myšlence občanského zákoníku pokračovat. Zákoník je schválený, ale je třeba dokončit navazující legislativu. A u Marka Bendy je předpoklad, že by si občanský zákoník vzal za svůj,“ uvedl Pospíšil.

Student práv z Plzně

Marek BendaJeho přání není nereálné. Třiačtyřicetiletý Benda má podle hlasů z kuloárů vyšší šance. A to i přesto, že ho stíhá nepěkný škraloup z minulosti. A při případném šéfování justici hodně důležitý: poslanec je totiž jedním ze studentů problematické plzeňské právnické fakulty. I on tam vystudoval za nestandardních podmínek a v listopadu 2009 uznal, že jeho rigorózní práce byla příliš krátká a nesplnila tak formální požadavky.

Benda byl považován za jednoho ze studentů, kterým by mohl být odebrán titul JUDr. a po zveřejnění informace o své práci se nedostavil k promoci a titul tak ani nezískal.

Chladný vztah s náměstkem

Jeho možný soupeř Daniel Volák má k ministerstvu blíž formálně: to především proto, že poslední více než rok pracoval jako nejbližší Pospíšilův podřízený – byl jeho prvním náměstkem. „Komunikovali jsme spolu bez problémů,“ řekl Pospíšil a vzájemný vztah označil jako korektní.

Daniel VolákPodle úředníků z ministerstva ale k sobě ministr a jeho pravá ruka neměli dvakrát blízko především lidsky. Voláka si navíc Pospíšil na ministerstvo nepřivedl sám. Vloni v březnu mu ho tam dosadilo vedení občanských demokratů poté, co dosavadní Pospíšilův náměstek Jan Kubata odešel do sněmovny. Tam nahradil Petra Gandaloviče mířícího na post velvyslance v USA.

„Tehdy to bylo čistě politické rozhodnutí. Ale to je na ministerstvech běžné, respektoval jsem to,“ říká dnes Pospíšil.

Starostou po puči

Šestačtyřicetiletý advokát Daniel Volák má zázemí v severočeské ODS, do které vstoupil v roce 1998. Pochází z Litvínova, kde také v letech 2009 – 2010 starostoval.

Do čela města mu pomohl puč, při němž se ODS s pomocí koalice zbavila Volákova spolustraníka Milana Šťovíčka. Ten později přestoupil z ODS do Věcí veřejných, stal se v jejich barvách poslancem a po komunálních volbách na podzim 2010 se vrátil do funkce litvínovského starosty.

Volák v minulosti působil také v dozorčí radě státního podniku Lesy ČR, v němž auditoři Nejvyššího kontrolního úřadu odhalili řadu příkladů nehospodárného zacházení s erárními penězi.

Volákova parketa: vězeňství

Na ministerstvu má nyní Volák na starosti především vězeňství – tedy oblast, kvůli které jeho šéf, tedy podle oficiálního oznámení premiéra Nečase, skončil.

Pospíšil totiž opakovaně upozorňoval, že vězeňství je dlouhodobě podfinancované a žádal stamiliony navíc. Nečas mu to ale hrubě vyčetl a navrhl prezidentovi jeho odvolání. „Bude zajímavé sledovat, jak bude můj nástupce postupovat. A nejen v této oblasti,“ řekl Jiří Pospíšil.

Jméno nového ministra spravedlnosti chce Nečas oznámit nejpozději v první polovině příštího týdne.