Jiřího Pospíšila by v křesle ministra spravedlnosti mohl naradit jiný místopředseda ODS - brněnský advokát a jeden z nejmocnějších mužů jihomoravské metropole Pavel Blažek.

Jeho jméno coby nového hlavního favorita zaznělo v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Premiér Petr Nečas, který se Pospíšila nečekaně zbavil uprostřed tohoto týdne, však Blažkovo jméno nechtěl komentovat. "Nebudu žádná jména ani potvrzovat, ani vyvracet," řekl Nečas. 

Podle něj jsou jisté dvě věci: Pospíšilův nástupce bude z ODS a jeho jméno bude známo nejpozději v úterý. To proto, aby nového ministra stihl jmenovat do funkce prezident Václav Klaus, který ve středu odlétá na zahraniční cestu do jihovýchodní Asie.  

Kromě Pavla Blažka patří k favoritům na uvolněný post šéfa justice ještě další dva občanští demokraté: šéf ústavně-právního výboru Marek Benda a nynější první náměstek ministerstva spravedlnosti Daniel Volák.

Kdo je Pavel Blažek?
Třiačtyřicetiletý brněnský advokát, který se před dvěma lety stal místopředsedou ODS. Zároveň je brněnským radním a šéfuje oblastnímu sdružení ODS v Brně – městě. Je jedním z hlavních strůjců kritizované velké brněnské koalice ODS a ČSSD, za což sklidil kritiku premiéra Petra Nečase. Ten Blažka v listopadu 2010 odvolal z dozorčí rady Lesů ČR, státního podniku, v němž kontroloři objevili mnoho příkladů stamilionového plýtvání. Zdůvodnil to ztrátou důvěry. Na podzim 2009 byl Blažek jedním z těch krajských politiků, které tehdejší premiér Mirek Topolánek z ODS označil jako kmotry. Několik týdnů po zvolení místopředsedou ODS vyšlo najevo, že jeho manželka dostávala od roku 2002, kdy začal Blažek působit jako radní Městské části Brno-střed od městského úřadu zakázky na exekuce. Během 2002 - 2009 získala přibližně 90 % zakázek v oblasti exekucí, za které inkasovala 1,9 milionu korun. Pavel Blažek konflikt zájmů na dotaz HN vyloučil a řekl, že ani mravně nešlo o střet zájmů.

Pokud by Nečas skutečně na post ministra spravedlnosti vybral Pavla Blažka, šlo by o velký návrat brněnského právníka.

V listopadu 2010 totiž premiér Blažka vyhodil z dozorční rady státní firmy Lesy ČR - tedy podniku, kde kontroloři objevili stamilionové plýtvání. A loučení to pro Blažka nebylo příjemné. Nečas totiž rošádu doprovodil tím, že "v dozorčí radě tak zásadního podniku, jako jsou Lesy ČR, musí být člověk, který má důvěru premiéra."

Boj o Rampulova nástupce?

Nečasovu důvěru mezitím ztratil i Jiří Pospíšil. Ten byl z vlády náhle odvolán ve středu, premiér své rozhodnutí zdůvodnil nejen ztrátou důvěry, ale i Pospíšilovou údajnou neschopností spořit. Pospíšil ale Nečasovy argumenty označil jako irelevantní. Nečasův krok poté zpochybnila jak opozice, tak i zástupci koalice.

Premiér ale v neděli znovu odmítl, že by skutečným důvodem náhlého Pospíšilova odchodu mohlo být například chystané jmenování Lenky Bradáčové do funkce pražské vrchní státní zástupkyně, kde po tuhém boji s Pospíšilem končí Vlastimil Rampula přezdívaný jako zametač citlivých politických kauz.

Pospíšilovi navrhl Bradáčovou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, bývalý ministr ji ale nestihl jmenovat. 

Zeman už ovšem deklaroval, že i novému ministrovi bude navrhovat stejnou žalobkyni. Nečas proti tomu sice veřejně neprotestuje, při vyjádření ovšem zůstal opatrný.

"Předpokládám, že tam dojde k dialogu a nepochybuji, že na návrh nejvyššího státního zástupce ministr spravedlnosti zvolí správné jméno," řekl Nečas s tím, že odpovědnost za výběr nového vrchního pražského žalobce se dělí mezi nejvyššího státního zástupce a ministra.

Nečas: Pospíšil nebyl odvážný

Nový šéf justice bude podle Nečase muset přijít s jasnou restrukturalizací klíčových částí resortu, kterým se prý exministr vyhýbal.

Podle premiéra se Pospíšil soustředil na kroky, které mu přinášely pozitivní body, a tlačil před sebou nepopulární a těžká rozhodnutí, která by znamenala například rušení pracovních míst a vyžadovala by jeho politickou odvahu.