Poprvé za 15 let se letos v polském Slezsku otevře 1. září samostatné učiliště pro horníky. A nejen to. Jak napsal list Gazeta Wyborcza, zájemců o staronový obor je tolik, že škola ve městě Ruda Slazka místo plánovaných dvou tříd otevře nejspíš i třetí.

Hornická učiliště v podstatě zlikvidovaly reformy, které v druhé polovině 90. let minulého století zavedla pravicová vláda premiéra Jerzyho Buzka. Nyní ale polské důlní společnosti zjistily, že začínají mít vážný nedostatek specialistů. Největší evropská firma těžící uhlí, polská Kompania Weglowa, se proto rozhodla otevřít si vlastní odbornou školu, protože i když se při různých technických školách znovu objevily třídy s hornickým zaměřením, firmy potřebují odborníků mnohem víc.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se