Martina Sáblíková obsadila deváté místo na mistrovství světa v cyklistické časovce. Titul na šampionátu v nizozemské provincii Limburg obhájila ve své poslední časovce v kariéře Němka Judith Arndtová, na niž česká rychlobruslařská hvězda ztratila dvě minuty.

"Jsem fakt strašně ráda, že se to povedlo do desítky," řekla v cíli dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení. Výrazně tak vylepšila výsledek z loňského šampionátu v Kodani, kde skončila osmadvacátá a přišla tehdy o šanci startovat na olympiádě v Londýně.

Na trati byla dvě náročná stoupání. "Já jsem do toho závěrečného stoupání najela trošku moc rychle, takže na konci mi došly hodně síly, tam jsem se musela vzpamatovávat," dodala s úsměvem.

Sáblíkové se vyplatila změna kola, na němž také odborníci s pomocí videa pro ní pět hodin hledali ideální posez. "Nejdřív mi připadalo nemožné, že bych takhle mohla na tom kole sedět, ale po čtrnácti dnech jsem si zvykla a bylo to lepší než dřív," přiznala slavná rychlobruslařka.

Ta tak devátým místem pomohla vyhrát sázku vedoucímu české výpravy Regecovi, který se vsadil že skončí do desátého místa.

Spokojený byl i její kouč Petr Novák. "Martina jela dobře. Opravdu jsem jí do toho moc nekecal, jenom jsem ji chválil," zhodnotil její výkon.

Sáblíková startovala mezi prvními a její čas 34:25 dlouho vedl průběžné pořadí, pak ale vyjely na trať největší favoritky.

Šestatřicetiletá šampionka Arndtová vyhrála s náskokem 34 sekund před Američankou Evelyn Stevensovou, třetí byla s odstupem 41 sekund Linda Villumsenová z Nového Zélandu. Sáblíková na vítězku ztratila 1:59 minuty, druhá česká reprezentantka Jarmila Machačová byla 36. z dvaačtyřiceti závodnic s odstupem 4:08.

Teď Sáblíkovou ještě čeká sobotní závod s hromadným startem, ten bude zároveň posledním závodem kariéry pro Arndtovou.

Ženy - časovka (24,3 km): 1. Arndtová (Něm.) 32:26, 2. Stevensová (USA) -34, 3. Villumsenová (N. Zél.) -41, 4. Pooleyová (Brit) -49, 5. Van Dijková (Niz.) -54, 6. Teutenbergová (Něm.) -1:34, 7. Nebenová (USA) -1:43, 8. Worracková (Něm.) -1:45, 9. Sáblíková (ČR) -1:59, 10. Gillowová (Austr.) -2:00, ...36. Machačová (ČR) -4:08.

Juniorky - časovka (15,6 km): 1. Barkerová (Brit.) 22:26, 2. Ludwigová (Dán.) -35, 3. De Jongová (Niz.) -1:03.