Fotbalisté Sparty se po pondělní dohrávce neposunuli do čela ligy. O první místo se dělí Plzeň a Jablonec, který dokázal zvítězit v Uherském Hradišti nad Slováckem.

Viktoria Plzeň zaváhala v Teplicích, kde v dlouhém oslabení uhrála alespoň bod za remízu 1:1.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:2 (0:0)

Pátá Olomouc na Spartě v prvním poločase hlavně bránila, domácí měli několik šancí, ale gól dát nedokázali. Po zranění Vidličky přišel na hřiště španělský obránce Gil, posila z Realu Madrid, ale nervózním výkonem nijak neoslnil. Navíc se podepsal pod vyrovnávací gól soupeře, když neuhlídal Ordoše.

Sparta se do vedení 1:0 dostala díky penaltě nařízené za faul na Kweukeho. Olomouc však zlepšeným pohybem dostávala Spartu pod tlak a díky Ordošově střelecké potenci otočila skóre. Olomoucký hrdina nejprve hlavou vyrovnal, v 78. minutě si navíc po rohu počkal na přiklepnutý míč a zblízka zařídil velký obrat.

Na hřiště se v dresu Sparty objevil i zotavený Marek Matějovský, ani on však porážce letenských nezabránil. Sparta poprvé v sezoně inkasovala v lize víc než jednu branku a z těžkého šoku se už vzpamatovat nedokázala. Před derby utrpěla na domácím hřišti nečekanou ztrátu.

Branky: 60. Kadlec z pen - 66. a 78. Ordoš. Rozhodčí: Adámek - Jiřík, Hájek. ŽK: Pamič, Pavelka, Gil - Schulmeister, Blaha, Hořava. Diváci: 7756.

Sparta: Vaclík - Vidlička (28. Gil), Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (80. Přikryl), Holek, Pavelka (70. Matějovský), Krejčí - Kweuke, Kadlec. Trenér: Lavička.

Olomouc: Blaha - Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek - Hořava, Pospíšil - Schulmeister, Ordoš, Petr (83. Hubník) - Doležal (86. Klesnil). Trenér: Pivarník.

1. FC Slovácko - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)

Nepříliš pohledný zápas se hrál v Uherském Hradišti a přes velkou převahu Slovácka v závěru zápasu, zvítězil Jablonec. Ten byl v útoku nebezpečnější hlavně zásluhou Davida Lafaty, který využil jednu ze svých tří šancí a protože hrácům Slovácka jejich styl - vše na vysokého Libora Doška - nevyšel, tři body putují na sever republiky. Lafatovi sice ve druhém poločase skvělý brankář Melichárek zlikvidoval nebezpečnou střelu i reflexivně hlavičku z metru, ale na prudkou přihrávku podél branky nedosáhl, zatímco Lafata ano.

Branka: 57. Lafata. Rozhodčí: Kocourek - Košec, Kocián. ŽK: Valenta, Kubáň - Čížek, Špit. Diváci: 4483.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Daníček, Mezlík (85. Kuncl), Kubáň - Hlúpik, Valenta (78. Trávník), Volešák, Kerbr - Kovář (73. Lukáš), Došek. Trenér: Habanec.

Jablonec: Valeš (46. Špit) - Štochl, Beneš, Novák, Jablonský - Čížek, Zoubele (81. Vaněk), Loučka - Kopic (90. Eliáš), Kovařík - Lafata. Trenér: Kotal.

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

Boj o zlaté body u dna ligové tabulky se hrál v Příbrami. Domácí vedli od dvanácté minuty po brance Petra Trappa, po pohledné akci, a deset minut před koncem svou první trefou v dresu jihočeského celku zařídil remízu Tomáš Řepka.

Příbram Oba týmy už stihly v tomto ročníku vyměnit trenéry a nechtěly hlavně udělat chybu. Po změně stran se České Budějovice snažily o vyrovnání, častěji držely míč, domácí obrana ale pracovala velmi spolehlivě až do 80. minuty, kdy po rohovém kopu a Hruškově chybě Řepka vyrovnal.

Branky: 12. Trapp - 80. Řepka. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Tacina. ŽK: Hájovský, Mareš, Trapp - Řepka, Lengyel.

Příbram: Hruška - Krbeček (88. Jugas), Hájovský, Dejmek, Koukal - Mareš (63. Huňa), Trapp, Pleško, P. Pilík - Střihavka, Wágner (72. Danoski). Trenér: Marko.

Č. Budějovice: Daněk - Riegel, Řepka, Lengyel, Machovec (77. Linhart) - Sandro, Javorek, Otepka (65. Rýdel), Táborský - Řezníček, Markovič (46. Klesa). Trenér: Soukup.

Slovan Liberec - Baník Ostrava 2:2 (0:2)

Liberec zatím vyhrál jen jediné z posledních devíti soutěžních utkání, už popáté v sezoně ztratil body a jeho ztráta na vedoucí příčku může po tomto kole vzrůst na sedm bodů.

Evropská liga: Sparta zachránila sezonu, Plzeň píše historii, jen Liberec pláče - čtěte ZDE

Přitom tým trenéra Šilhavého začal dobře a ostravští fotbalisté se v úvodu zápasu drželi většinou u své branky. jenže ve 20. minutě z první vážnější akce dali gól, když se po centrovaném míči prosadil Kraut.

Liberec chtěl vyrovnat, ale výborný gólman Buček byl proti a pak Lukešův centr z pravé strany ve 40. minutě dolétl k Fantišovi a ten hlavičkou k tyči zvýšil.

O přestávce zůstal v kabině nevýrazný Souza a přišel Blažek a tlak Liberce dokázal proměnit na góly. V 69. minutě přesprintoval ostravské obránce a trefil se k zadní tyči a pro Slovan Liberec to byl první gól v lize po 282 minutách. Ten druhý přidal Blažek krásnou střelou pět minut před koncem.

"Mám smíšené pocity. V prvním poločase jsme hru kontrolovali. Baník byl dvakrát v pokutovém území a dal dva góly. To je neuvěřitelné. Přitom si myslím, že jsme měli tři dobré šance. Jenže dvěma chybami jsme si to udělali horší do té druhé půle. Nakonec musíme být rádi, že jsme vyrovnali," řekl trenér Jaroslav Šilhavý a pochválil Šilhavého.

Branky: 69. a 85. Blažek - 20. Kraut, 40. Fantiš. Rozhodčí: Mikel - Peřina, Pochylý. ŽK: Blažek - Mach. Diváci: 3095.

Liberec: Bičík - Tóth, Kelič, Karišik (84. Nezmar), Ljulka - Šural, Vácha, Souza (46. Blažek), Bosančič - Štajner - Rabušic (61. Mustapha). Trenér: Šilhavý.

Ostrava: Buček - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Mach - Lukeš, Droppa, Foltýn (68. Vašenda), Milosavljev - Fantiš (89. Baránek), Kraut (72. Majtán). Trenér: Látal.

FK Teplice - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)

Fotbalisté Plzně vydolovali v Teplicích alespoň bod, i když tam hráli 77 minut o deseti bez vyloučeného Čišovského a na začátku oslabení i prohrávali. K zisku bodu je nasměroval Ďuriš, který se prosadil po rohu hlavou. Pro slovenského útočníka i celou Plzeň to byl čtvrtý gól během jednoho týdne - a všechny hlavou. Plzeň se díky bodu zase dotáhla na čelo tabulky, o které se dělí s Jabloncem.

Branky: 10. Mahmutovič - 16. Ďuriš. Rozhodčí: Jech - Filípek, Pospíšil. ČK: 13. Čišovský (Plzeň). ŽK: Vachoušek, Mahmutovič, Ljevakovič (všichni Teplice). Diváci: 5480.

Teplice: Grigar - Ježdík, Matula, Rosa, Chovanec (78. Melunovič) - Vůch (66. Dolejš), Jindráček, Ljevakovič, Vachoušek, Podaný - Mahmutovič (83. Jarolím). Trenér: Přerost.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Rajtoral, Darida, Hanousek, Horváth (40. Hora), Ďuriš (90.+1 Hejda) - Adamov (32. Ševinský). Trenér: Vrba.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 5:1 (2:0)

Fotbalisté Vysočiny Jihlava utrpěli v osmém kole první letošní ligovou porážku. V duelu dvou nováčků soutěže prohráli v Brně se Zbrojovkou 1:5. Brňanům vyšel dokonale nástup, po třinácti minutách vedli 2:0 po gólech Švancary a novice Škody. Nejlepší ligový střelec Tecl sice svým sedmým gólem korigoval po změně stran výsledek. Hned vzápětí ale dali opět Švancara se Škodou a definitivní pečeť vítězství Brna dal tři minuty před koncem Pernica.

Branky: 8. a 56. Švancara, 14. a 59. Škoda, 87. Pernica - 53. Tecl. Rozhodčí: Franěk - J. Paták, Kříž. ŽK: Husár, Král - Jungr, Josl, Kučera. Diváci: 5502.

Brno: Petr - Král, Brabec, Pernica, Husár - P. Mezlík (89. Sus), Zavadil, Šoljič, Lutonský - Škoda (78. Glaser), Švancara (85. Halaška). Trenér: Čuhel.

Jihlava: Blažek - Karlík, Tlustý, Šourek, Josl (83. Gavrič) - Masopust (59. Mešanovič), Koloušek, Rada (46. Kučera), Jungr, Vaculík - Tecl. Trenér: Komňacký.

Dukla Praha - Slavia Praha 0:0

Fotbalisté Slavie remizovali na hřišti Dukly v malém pražském derby 0:0 a zopakovali výsledek z obou vzájemných zápasů minulé sezony. "Sešívaní" neprohráli počtvrté za sebou a už 432 minut neinkasovali. Celek z Julisky naopak čeká na vítězství pět duelů.

Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Božič (85. Štětina), Vrzal - Gedeon, Borek, Podrazký (80. Engelmann) - Berger, Přeučil, Svatonský (69. Pázler). Trenér: Kozel.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Juhar - Koreš (55. Mičola), Petrák, Zmrhal, Tusjak (83. Čonka) - Kisel (90.+1 Cicman) - Škoda. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Fotbalisté Mladé Boleslavi po třech ligových porážkách za sebou konečně zvítězili. Doma porazili Hradec Králové 1:0 brankou Nešpora a zpříjemnili tak obnovenou premiéru trenérovi Ladislavu Minářovi.

Branka: 33. Nešpor. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Jech. ŽK: Dosoudil, Sivrič, Bořil, Johana - Jánošík, Uškovič, Dvořák, Fukal. Diváci: 3680.

Mladá Boleslav: Miller - Bořil, Johana, Dosoudil, Širl - Kúdela, Janíček (86. Ščuk) - Mareš, Sivrič, Štohanzl (60. Fillo) - Nešpor (68. Bulut). Trenér: Minář.

Hradec Králové: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Štepán (80. Voltr), Šisler (87. Zec), Hochmeister, Harba - Dvořák (73. Zelený), Uškovič. Trenér: Plíšek.