Nejsilnější hurikán v historii udeřil na východní pobřeží Spojených států. Silný vítr a záplavy má za posledních několik hodin nejméně 13 mrtvých v USA a jednoho v Kanadě. Bez elektřiny je mezi pěti až šesti miliony lidí.

Deset amerických států podle serveru BBC vyhlásilo stav nouze. Více než 60 lidí předtím bouře zabila v Karibiku.

Rozbouřená voda, která spolu s bouří přichází, zaplavila část Brooklynu i konec newyorské Wall Street. Letecké společnosti kvůli blížícímu se hurikánu Sandy zrušily přes sedm a půl tisíc pravidelných letů napříč celým pobřežím.

Krátce předtím, než živel dorazil na pevninu USA, meteorologové změnili jeho klasifikaci z hurikánu na post-tropický cyklón. Znamená to, že bouře značně ochladla. Neochabla ale na síle. Národní centrum pro hurikány ji nyní označuje za superbouři. Rychlost, kterou se živel pohybuje, poklesla ze 140 na 130 kilometrů v hodině.

V New Jersey voda zaplavila ulice a domy. Statisíce lidí jsou tam bez elektřiny. Nejhorší situace je zřejmě ve známém přímořském centru hazardu Atlantic City. Republikánský guvernér New Jersey Chris Christie kritizoval demokratického starostu města Lorenza Langforda, který se podle něj neřídil pokyny k evakuaci.

V Atlantic City tak na ohrožených místech zůstávají tisíce lidí, kterým záchranáři budou moci poskytnout pomoc až ráno. Potíže bouře působí i ve státech Maryland a Delaware, kde úřady nařídily povinnou evakuaci pobřeží.

V nejlidnatějším americkém městě New Yorku bylo podle starosty Michaela Bloomberga v pondělí bez elektřiny asi 250.000 domácností. Ulice jinak hekticky pulzujícího města se vyprázdnily, většina obchodů a restaurací zůstala uzavřená. V celém městě byly slyšet sirény hasičů a záchranářů.

Pod vodou se ocitla velká část jižního Manhattanu, kde se celé čtvrti ponořily do tmy. Devatenáct dělníků podle svědků citovaných agenturou Reuters uvěznila stoupající hladina vody v elektrárně na východní straně Manhattanu. Podle záchranáře uvnitř stanice nastala exploze. V městské části Queens zemřel muž po zásahu větví, kterou silné větry ulomily ze stromu.

Vpodvečer místního času hasiči ve čtvrti Chelsea zasahovali u několikapatrového obytného domu, jehož fasáda se zřítila. Do jednotlivých bytů je tak z ulice vidět jako do domečku pro panenky.

Na 57. ulici uprostřed města naproti slavné Carnegie Hall částečně zkolaboval jeřáb. Jeho špička stojící vedle vznikající nejvyšší obytné stavby ve městě, která bude plná luxusních bytů, visí na zbytku konstrukce. Hasiči kvůli tomu vyklidili okolí stavby včetně nedalekého hotelu Le Parker Meridien. Nikdo v tuto chvíli nedokáže určit, zda jeřáb vydrží plný nápor bouře.

Na některých nábřežích města se již rozlévá voda vzedmutá bouří. Voda také zaplavila část dálnice West Side Highway na západě Manhattanu a podle informací ČTK se dostala i do některých rezidenčních budov.

"Během deseti minut voda zaplavila celou ulici. Než jeden pán v ulici stačil doběhnout ke svému zaparkovanému mercedesu, tak byl vůz zaplavený a později ho i odnesla voda," řekla ČTK Češka Linda žijící nedaleko West Side Highway.

Na Wall Streetu pak podle záběrů televizních stanic v rozlité vodě pluly automobily. Ve čtvrti Battery na jihozápadě města hladina vystoupala na rekordní úroveň. Oproti běžné úrovni odlivu je o čtyři metry výše a bude dále stoupat. Předchozí rekord se pohyboval kolem tří metrů.

Firma Con Edison provozující elektrické sítě ve městě se kvůli tomu chystá přinejmenším v některých částech Manhattanu preventivně vypnout proud. Na východě města v městské části Queens a některých oblastech Brooklynu elektřina nejde kvůli silným větrům.

Ostrovní Manhattan je také téměř odříznutý od zbytku světa. Uzavřené jsou mosty a většina tunelů. Jediným pojítkem města se zbytkem světa je nyní Lincolnův tunel.

Hlavní nápor bouře Sandy by přitom měl teprve přijít. Meteorologové přitom varují, že nad New Jersey se živel srazí s větrnou bouří přicházející ze západu a zároveň s náporem arktického vzduchu ze severu.

"Superbouře" protne Pensylvánii a Západní Virginii, v jejichž kopcích se vysype až metr sněhu, a napříč státem New York bude mířit na sever k Velkým jezerům. Mohla by tedy postihnout pruh území dlouhý 1300 kilometrů.

Zpravodajství o pohybu hurikánu Sandy můžete sledovat živě ZDE:

Podívejte se na hurikán Sandy z ISS: