Jednání a rozhodování o restitucích se uskutečnilo v noci mezi výročím Velké říjnové socialistické revoluce a výročím bitvy na Bílé hoře. Hlasování připomnělo oba historické milníky, prohlásil v úterý šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jeho strana chystá kvůli zákonu o restitucích ústavní stížnost a zároveň vyzvala prezidenta Václava Klause, aby zákon vetoval.

ČSSD chce také zakotvit předkupní právo obcí, krajů a státu.

Předlohu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi potvrdila sněmovna po senátním vetu těsnou většinou minulý týden.

Podání ústavní stížnosti ČSSD ohlásila už dříve. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce se na ní usilovně pracuje. Strana ji chce podat poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů. Tedy koncem tohoto roku nebo začátkem příštího.

Sociální demokraté chtějí napadnout proceduru schvalování předlohy, údajnou nerovnost restituentů a také to, že náhrady mají získat i církve registrované po únoru 1948. ČSSD bude žádat soud o přednostní projednání stížnosti.

Sociální demokraté navíc předloží novelu, která zruší osvobození od daně z prvního prodeje restituovaného majetku. Budou chtít, aby ji sněmovna schválila zrychleně už na prosincové schůzi.

Předlohu o osvobození od daně z příjmu slíbila i koalice.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který je právě v Bruselu, k postoji ČSSD poznamenal, že na podobě majetkového vyrovnání se dohodlo 17 církví a náboženských společností, které pak učinily společnou dohodu se státem.

"Katolická církev se v rámci společné myšlenky té občanské společnosti, kterou představují církve, vzdala části svých nároků ve prospěch jiných církví. Tato dohoda sociálním demokratům vadí? Že se nestydí," řekl ministr.

Třicetileté termíny splátek podle něj znamenají skutečný dopad asi dvou či tří miliard ročně. "Je to samozřejmě výdaj. Na druhé straně daňový poplatník na tom dlouhodobě nepochybně vydělá, protože církve se osamostatní od státu a skončí ekonomická závislost církví na státu," uvedl.

Církve dostanou zpět 134 miliard

Církve by od státu měly podle zákona dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.