Robotické vozítko Curiosity za první tři měsíce svého pobytu na povrchu Marsu již přežilo nejméně jednu bouři. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) tomu nasvědčují měření tlaku, rychlosti větru a teploty, napsala agentura DPA.

Sonda rozmary počasí na rudé planetě přečkala bez poškození. Získané měření ale vědce překvapilo, protože vítr, kterému pojízdná laboratoř musela čelit, vanul z jiného směru, než odborníci očekávali. Místo ze severu a jihu směřoval ze západu a východu.

Claire Newmanová z NASA se domnívá, že větrné proudění může být důsledkem toho, že Curiosity se nyní pohybuje na okraji kráteru. "Pokud nezjistíme žádnou změnu poté, co Curiosity vyjede na horu Sharp, to by pak bylo skutečné překvapení," vysvětlila.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru Gale poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života.