Povinné používání sociálních karet bude nakonec dobrovolné a ten, kdo si sKartu nevyzvedne o sociální dávky nepřijde. Karta by měla sloužit jako průkazka, povinně by se měla používat při podezření na zneužívání dávek.

Premiér Petr Nečas (ODS) se na tom předběžně dohodl s  Pavlem Kysilkou, generálním ředitelem České spořitelny, která nový systém dávek provozuje.

Nový model by se měl představit do dvou týdnů.

"Na základě předběžné dohody, kterou mám s generálním ředitelem České spořitelny, je možné v tuto chvíli označit koncept povinné sKarty za již mrtvý," uvedl premiér. Podle něj by sKarty měly dál fungovat jako průkazka, jako "platební prostředek" by se používaly dobrovolně. Povinné by mohly být jen u dávek hmotné nouze a při podezření na zneužívání pomoci od státu.

Nečas tvrdí, že podobně jako vláda i spořitelna má " zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a negativní emoce u veřejnosti.

Úřady práce vydaly zatím asi 132 000 sociálních karet. Podle plánu jich původně měly do konce roku předat asi 600 000. Podle mluvčího generálního ředitelství úřadu práce Jiřího Reichla proteklo přes sKarty už téměř 916,36 milionu korun.

Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka je systém sociálních karet nezákonný, protiústavní a zasahuje do soukromí lidí. Národní rada zdravotně postižených už kvůli novince podala trestní oznámení.

Česká spořitelna zvítězila v tendru na provozování nového systému vyplácení dávek. Smlouvu na 12 let s ní podepsal někdejší náměstek bývalého ministra práce Jaromíra Drábka Vladimír Šiška. Policie ho obvinila z podplácení u jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze Drábek rezignoval.

Pokud by se podle premiéra smlouva nezměnila, bylo by používání sKaret povinné. Ministerstvo práce se ve smlouvě se spořitelnou zavázalo, že se bude maximálně snažit o to, aby se po 12 let karty nezrušily či se přes ně neomezilo vyplácení dávek. Má také "vynaložit maximální úsilí", aby se karta využívala i u penzí či při poskytování peněz dalšími úřady.