Vzácný archiv ruského režiséra Andreje Tarkovského získal ve středu 28. listopadu při dražbě v Londýně ruský gubernátor z umělcova rodného kraje. Přeplatil i dánského režiséra Larse von Triera. Materiály poputují do muzea Tarkovského v Jurjevci v Ivanovské oblasti v evropské části Ruska.

Podle ruské agentury Interfax dražba trvala 18 minut a cena archivu se vyšplhala až na 1,3 milionu liber (asi 40,7 milionů korun). Experti ji označují za velmi vysokou. Aukční síň Sotheby´s sbírku původně odhadla na 80 000 až 100 000 liber (zhruba 2,5 až 3,2 milionu korun).

Stížnost Brežněvovi

Archiv obsahuje tisíce dopisů, fotografií a záznamů z posledních 20 let režisérova života. Mezi předměty je například koncept dopisu sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Tarkovskij v něm na konci 70. let Brežněva vyzývá ke zrušení zákazu promítání filmu Andrej Rublev z roku 1966. Je to důkaz sporů filmaře s úřady kvůli cenzuře, která ho nakonec donutila odejít do exilu, v němž strávil poslední čtyři roky svého života.

Vzácný archiv dosud náležel filmové kritičce Olze Surukové, která žije v Nizozemsku. Několikrát se ho prý do Ruska pokoušela prodat za 12 000 dolarů (235 000 korun), uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Tarkovskij nad zlato

Ruské ministerstvo kultury a regionální vláda podle gubernátora Michaila Maně dělala všechno pro to, aby zburcovala co nejvíce mecenášů, kteří by na koupi přispěli. Jejich jména prý zveřejní později. Veřejnost pozůstalost Tarkovského poprvé uvidí při dalším ročníku ruského mezinárodního filmového festivalu Tarkovského "Zrcadlo" v roce 2013 v Ivanovské oblasti Ruska.

Tarkovskij (1932-1986) je považován za jednoho z největších filmových režisérů 20. století a za druhého nejvýznamnějšího ruského filmaře po Sergeji Ejzenštejnovi. Mezi jeho slavné snímky kromě Andreje Rubleva patří Ivanovo dětství, Solaris, Zrcadlo a Stalker. V exilu natočil poslední dva filmy Nostalgie a Oběť.

Tarkovskij posunul film až směrem k hypnotickým vizuálním básním. Ke kultovnímu režisérovi se hlásí celé generace diváků i následovníků. V poslední době se z obdivu k Tarkovskému otevřeně vyznal právě Lars von Trier, když ruskému režisérovi věnoval svůj kontroverzní snímek Antikrist.

Tarkovského archiv