První krok ke vstupu mezi velké plynárenské hráče se včera povedl Energetickému a průmyslovému holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Díky historicky největší akvizici české společnosti v zahraničí koupil 49procentní podíl ve Slovenském plynárenském priemyslu. Ovládl tak slovenské plynovody a je reálné, že během pár let bude mít stejný monopol i v Česku.
Vláda Roberta Fica transakcí získá kontrolu nad obchodem s plynem, spolumajitel a šéf EPH Křetínský zase za 2,5 miliardy eur (okolo 63 miliard korun) ovládne jeho distribuci a tranzit přes Slovensko. To přitom funguje jako jeden z hlavních importních uzlů plynu z Ruska do Evropy.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



