První krok ke vstupu mezi velké plynárenské hráče se včera povedl Energetickému a průmyslovému holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Díky historicky největší akvizici české společnosti v zahraničí koupil 49procentní podíl ve Slovenském plynárenském priemyslu. Ovládl tak slovenské plynovody a je reálné, že během pár let bude mít stejný monopol i v Česku.

Vláda Roberta Fica transakcí získá kontrolu nad obchodem s plynem, spolumajitel a šéf EPH Křetínský zase za 2,5 miliardy eur (okolo 63 miliard korun) ovládne jeho distribuci a tranzit přes Slovensko. To přitom funguje jako jeden z hlavních importních uzlů plynu z Ruska do Evropy.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se