V posledních letech klesají vlivem demografického vývoje počty absolventů středních škol; tím pádem nevyhnutelně klesají také počty uchazečů o odborné profese či o navazující studia. Tento vývoj bude pokračovat i v následujících letech, což není dobrá zpráva z pohledu řešení akutního nedostatku odborných pracovníků a specialistů potřebných pro rozvoj perspektivních oborů.

Vysoké školy budou muset vynakládat stále větší úsilí k tomu, aby získaly kvalitní studenty.

Na stávající stav je však dobré pohlížet také z pohledu vytváření zdravé konkurence. Ta nutí školy inovovat svůj přístup, hledat cesty ke zkvalitnění výuky, otevírání perspektivních oborů a v souvislosti s tím navazovat úzké vazby se zaměstnavateli, se kterými si mohou vyměňovat zkušenosti a zajistit tak propojení teorie s praxí, po
němž se už dlouho hlasitě volá.

Nedostatek uchazečů zvyšuje šanci studentů na získání vysněného studijního oboru. Zvyšuje příslib kvalitnějšího vzdělávání a lepšího následného uplatnění. Aby však celý proces skutečně fungoval, je zapotřebí i zodpovědného přístupu jich samotných. Vždyť právě oni rozhodnou o tom, zda se školy jasně rozdělí na ty, které poskytují kvalitní vzdělání, a které jen cestu ke snadnému titulu. Volbou školy a oboru též spolurozhodují o tom, zda počty neuplatnitelných nezaměstnaných na straně jedné, a nedostatek odborníků v mnoha oborech na straně druhé, budou stoupat, nebo jestli se jejich vývoj obrátí správným směrem.