Většina senátorů ve středu odpoledne odmítla podpořit zákon, který by rozšířil pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Nelíbilo se jim, že by kontroloři mohli probírat účetnictví krajů, měst a obcí či jimi řízené firmy.

Samosprávou přitom ročně proteče bez důkladné kontroly 400 miliard korun, tedy třetina státního rozpočtu.

Zákon odmítli většinou senátoři z řad ODS a ČSSD, mnozí z nich jsou právě starosty. Ti většinou uváděli, že do obcí chodí různé kontroly už nyní a mnohé z nich často prověřují stejné věci.

"Než udělat velkou chybu, je lepší ještě chvíli počkat," uvedl například Miloš Vystrčil (ODS). Ústavní novela podle něho vyvolává plané naděje, a pokud by byla schválena, prostor pro korupci se neomezí. Petr Vícha (ČSSD) zase volal po novém systému prověrek, aby byla na jednu záležitost jedna a včas.

"Senátoři tím zhatili jednu z mála skutečně protikorupčních aktivit vlády, která by jednoznačně umožnila lepší kontrolu nakládání s veřejnými prostředky. Paradoxně se proti zákonu postavil třeba celý senátní klub ODS, přičemž ODS, jako hlavní vládní strana, má být nositelkou protikorupční agendy," komentoval výsledek hlasování Martin Fadrný z Ekologického právního servisu, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Podle něj se proti zákonu postavilo mnoho senátorů, kteří jsou zároveň starosty. Nechtěli prý, aby někdo mohl kontrolovat, zda uzavírají zakázky v souladu se zákonem.

Poslaneckou sněmovnou přitom zákon, který prosazovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), prošel začátkem prosince naprostou většinou hlasů.

"Principiálně je nám jedno, zda bude na kontroly chodit NKÚ, finanční úřad nebo ministerští úředníci. Ale ať nedochází k duplicitám kontrol a každý státní orgán zodpovídá za svůj úsek kontrol a jiný orgán jeho rozhodnutí respektuje. Vždyť dnes dochází k absurditám. Jedna státní kontrola nic neobjeví a druhá pak za rok ve stejných dokumentech najde chyby. Ať si sladí noty," řekl IHNED.cz ještě před jednáním předseda Svazu měst a obcí a kladenský primátor Daniel Jiránek.

Jak senátoři hlasovali

Návrh na posílení pravomocí NKÚ neprošel hlavně kvůli senátorům ČSSD a ODS.

Z členů klubu ČSSD, která si drží v horní komoře parlamentu většinu 46 mandátů, se totiž zhruba polovina zdržela hlasování. Podobně se zachovali senátoři za ODS. Celkem nehlasovalo 29 zákonodárců, proti jich bylo 9.

Naopak pro návrh posílit roli NKÚ se vyslovilo 36 senátorů, a to především z klubů SPOZ, KSČM, Severočeši.cz a nezařazení.

Vicepremiérka Karolína Peake je však přesvědčena, že starostové u sebe kontroly nechtějí, protože se jich bojí.

"Je to pochopitelné. Pokud tady totiž někdo kontroly se skutečně zajímavými nálezy někdy dělal, tak je to právě NKÚ. A to říká říkám i s vědomím toho, že personální obsazení úřadu není ideální," dodala vicepremiérka.

Viceprezident Miloslav Kala, který stojí v čele úřadu už rok, tvrdí, že mezinárodní instituce požadují, aby každá koruna z veřejných prostředků byla pod kontrolou účetních dvorů nebo nejvyšších kontrolních úřadů. Na Slovensku má nejvyšší kontrolní úřad takovou pravomoc už více než pět let.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), jenž byl pro rozšíření pravomocí NKÚ, soudí, že řada nových kontrolních pravomocí v zákoně o úřadu by obstála i bez ústavní změny. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ale varoval před totálním právním chaosem.

Je to boj za mír, tvrdí Kubera

"Bojujeme s korupcí, jako když jsme bojovali za mír. Tak dlouho, až nezůstane kámen na kameni," prohlásil Jaroslav Kubera (ODS). Od kritiků zaznívaly i pochyby o tom, že by měl Nejvyšší kontrolní úřad na prověrky dostatečnou kapacitu.

Předlohy se zastali například Eliška Wagnerová (za SZ) a Vladimír Dryml (SPOZ). "Kontrola nemá sloužit jako strašák, ale jako pomoc těm, kteří chybovali," řekl. Podle Dienstbiera se zase všeobecně ví, že ne všude se postupuje hospodárně. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala navíc upozorňoval, že prověrky NKÚ nejsou obvyklými kontrolami.