Šumperská společnost BPS Bicycle Industrial, která se řadí mezi přední tuzemské výrobce jízdních kol, dokončila v lednu výrobu 2800 kol pro švýcarskou armádu. Na speciálně konstruovaných kolech budou jezdit příslušníci švýcarské pěchoty. Švýcarská armáda používá jízdní kola pod oficiálním názvem Swiss Army Bike již od roku 1905 a pravidelně je modernizuje.

"Armádní kola jsme vyrobili pro švýcarskou společnost Velobility, která zvítězila v soutěži vyhlášené švýcarskou armádou. Výroba byla náročná, protože kola musí splňovat velmi vysoké nároky na kvalitu dílů i na montáž," uvedl šéf společnosti BPS Pavel Veselovský. Technici švýcarské armády podle něj v Šumperku kontrolovali celý výrobní proces včetně toho, zda jsou všechny šrouby utaženy správným krouticím momentem.

Nový model Swiss Army Bike má řazení i dynamo integrované v nábojích kola, hydraulické brzdy, speciální světlomet, nosič a brašny na nářadí a vojenskou výbavu. Na rozdíl od moderních horských kol nemá armádní bicykl pružnou přední vidlici. Šumperská firma by měla letos pro švýcarskou armádu vyrobit ještě jednu sérii, která bude čítat zhruba 1300 kol.

Cenu kola, jehož řidítka zdobí helvétský kříž, Veselovský neupřesnil. "Kvůli použití vysoce kvalitních dílů je cena vyšší než u standardních modelů a pohybuje se v desítkách tisíc korun," podotkl.

BPS Bicycle Industrial vyrobí ročně v Šumperku na 90 000 kol, z nichž drtivá většina míří na export hlavně do Německa, Rakouska a Belgie. Jejím vlastníkem je rakouská firma BTM Bike Trading.PĚCHOTNÍ KOLO VZOR 2013
Toto speciálně konstruované kolo ze Šumperka bude standardní součástí výstroje švýcarské pěchoty.
FOTO: ČTK