Akciové trhy ve vyspělých ekonomikách vesele rostou na téměř historická maxima, ale v Praze se tak neděje. Souhrnný index pražské burzy PX je opravdu hluboko pod svým vrcholem z roku 2007. Proč?

Důvod je jednoduchý. Index PX je příliš "hubený" a nereprezentuje naši ekonomiku. Ovlivňuje jej totiž pohyb kurzu pouhých pěti společností. Erste a VIG přitom jen "kopírují" svůj hlavní trh ve Vídni. Pražská burza tak nyní připomíná jídelní lístek v restauraci těsně před zavírací dobou, kdy většina jídel není k dispozici.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se