Česká hokejová reprezentace na mistrovství světa porazila v důležitém utkání Dánsko až v samostatných nájezdech a udržela naději na postup do bojů o titul. Po dvou porážkách, které jí řádně pošramotily sebevědomí, potřebovali svěřenci trenéra Aloise Hadamczika pořádně zabrat, to se tak úplně nestalo, ale dva body jsou doma.

Trenér Hadamczik stále potřebuje především pokropit živou vodou české střelce. Tým se krčí na šesté příčce stockholmské skupiny s pouhými pěti vstřelenými góly. Hůř je na tom už jen Lotyšsko, které uzavírá helsinskou skupinu se čtyřmi trefami. Hadamczik už avizoval změnu ve složení útoků a doufá, že se konečně probudí zámořské posily.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:28
Dánové posilují

Hokejisty Dánska posílí na mistrovství světa ve Stockholmu útočník Nicklas Jensen z Vancouveru. Dvacetiletý Jensen, který odehrál za Canucks jen dva zápasy v základní části NHL a jinak působil na farmě v celku Chicago Wolves v nižší AHL, dnešní duel s Českem nestihne. K dispozici bude trenéru Peru Bäckmanovi nejdříve pro sobotní duel se Švýcarskem.

10:33
Češi mění útoky

Ve středu trénovalo české mužstvo v jiném složení než v prvních zápasech. Pohromadě zůstala jen lajna Voráček, Hudler, Tlustý. K Hanzalovi zamířili Tenkrát a Hertl, u Novotného s Hubáčkem bude Vrbata. Irgl se posunul do útoku s Fleischmannem a Koukalem, jehož čeká první utkání na šampionátu.

„Z jedné lajny jsme zámořské hráče rozdělili do dvou formaci. Když dáme Vrbatu k Novotnému a Hubáčkovi, kteří mají maximální vůli, nasazení a výborně bruslí, mělo by to pomoci. Totéž platí u Fleischmanna s Koukalem. To je bojovník, kterému dáme šanci. Myslím, že by to mohlo fungovat,“ doufá trenér Hadamczik.

11:03
Čtenáři tipují vítězství Čechů

Čtenáři české reprezentaci věří. Ani dvě prohry v řadě neotřásly důvěrou čtenářů IHNED.cz v to, že Dány v klidu porazíme.

11:16
Módní expert finské televize

Pozornost na turnaji nepoutají jen výkony hokejistů. V Helsinkách zaujal Juhani Tamminen, bývalý útočník finské reprezentace a nyní televizní expert. Jeho odvážné modely připomínají oblečky Eltona Johna či rakouské hvězdy teleshoppingu Horsta Fuchse.

11:46
Francouz bude opět dvojkou na střídačce

Pavel Francouz bude i ve čtvrtém zápase na mistrovství světa proti Dánsku dvojkou české reprezentace. Poprvé však nebude krýt záda Alexandru Salákovi, ale Ondřeji Pavelcovi. Plánovaná jednička národního týmu Pavelec doléčil zranění kotníku a v sestavě dnes nahradí Saláka, který také není zdravotně fit.

"Saša bude odpočívat. Prst má pohmožděný a chce to ještě trošku klidu. Dnes byl chvíli na ledě, udělal si úpravu hole, ale ještě to není optimální, takže ho budeme šetřit," uvedl asistent trenéra Josef Paleček.

13:00
Dresy ze Síně slávy budou v aukci

Mezinárodní hokejová federace IIHF oznámila, že limitovaná edice dresů z letošního uvádění do Síně slávy bude přístupná v aukci. Dresy budou podepsané hráči - novými členy Síně slávy.

13:09
Trenér Paleček na led pořád nemůže

Nezvyklé mistrovství světa zatím ve Stockholmu prožívá asistent trenéra českých hokejistů Josef Paleček. Čtyřiašedesátiletý kouč si v přípravě poranil kyčel a momentálně se tak nemůže účastnit tréninků na ledové ploše. Sice už je celkem fit, chodí bez berlí, ale na led si ještě netroufá.

"Při zápase to není problém, při trénincích ale jo. Samozřejmě, že mě mrzí, že nemůžu na led. Rád bych tam šel, je to moje práce," říká Paleček, který přípravu sleduje z tribuny nebo ze střídačky. "Člověk tak má přehled o tréninku, o hráčích. Větší, než když je na ledě. Ale je to trochu divné, to je pravda," uvedl bývalý vynikající útočník.

14:28
Fanoušci na sítích věří českému týmu

Na sociálních sítích vyjadřují fanoušci svoji skálopevnou víru ve vítězství. Uživatelé twitteru mají jasno:

Huy
Dnes to musí už vyhrát! Věřím - Dánsko bude určitě ale těžký soupeř...

FINALLY SAW U JUJU
dneska konečně hokej, doufám, že Dánsko porazíme! tak určitě že porazíme, co to melu :D

Martin
4:0, góly Hertl, Voráček, Tlustý, Šmíd :)

RadisJoker
Dneska Dánsku ukážeme, jak se hokej hraje :)

Zaznívají ale i rozpačitější hlasy typu:

Jiří Tůma
Kolik střídání může trvat, než Pavelcovi na tu nohu někdo spadne?

16:10
Zápas s Dánskem začal

Český tým začal zápas,  v němž nebere nic než výhru. V brance je poprvé na šampionátu Ondřej Pavelec. Dánové hrají v bílo-červených dresech, Češi mají červené barvy.

16:19
Irgl trefil tyč

2. minuta: Zbyněk Irgl měl první velkou šanci českého týmu, ale po kličce se dostal před dánského gólmana, ale v cestě mu stála tyčka.

16:27
Hrajeme přesilovku

7. Hanzal si najel na přihrávku na levém křídle, za modrou čarou nasadil ke střele, ale skóre se nezměnilo. A za chvíli následoval faul a první přesilovku bude hrát český celek.

16:34
Česko - Dánsko 0:0

11. Přesilovka zůstala bez gólu. Český celek se snaží, ale žádná drtivá převaha se nekoná.

16:36
Další česká přesilovka

12. Český tým zase hraje v početní převaze za faul na Voráčka.

16:39

Druhou přesilovku odehrál český celek v dánské třetině, ale soupeř se opět dokázal ubránit, když žádnou velkou šanci českého celku řešit nemuseli.

16:40
Francie - Rusko 2:1

Po dvou třetinách se rodí překvapení - Francouzi vedou nad největším favoritem šampionátu.

16:46

19. První přesilovku hrají při vyloučení Šmída Dánové.

16:48

Skončila první třetina a český celek bude hrát ve druhé ještě půl minuty v oslabení. Očekávaný drtivý tlak na dánskou branku se zatím nekoná. Český celek sice víc drží kotouč, nastřelil dvě tyče, hrál dvě přesilovky, ale nic víc.

17:04

Začala druhá třetina, český celek hraje ještě 29 vteřin ve čtyřech, bez vyloučeného Šmída.

17:06

Český celek přečkal první dánskou přesilovku bez problémů.

17:07

Velké překvapení na účet největšího favorita - ruský celek prohrál s Francií 1:2. Vedli sice v 7. minutě gólem Peržogina, ale v 10. minutě Fleury a v 17. Roussel stanovili nečekaný výsledek.

17:15

28. Nielsen v dánské brance dokázal zmařit velkou šanci Tlustého. Nejlepší český střelec v NHL tak na první gól na šampionátu dál čeká.

17:17

28. Za faul na Larsena jde na dvě minuty na trestnou lavici Nakládal.

17:20

Bez velké šance se obešla dánská přesilovka.

17:34

19. Larsen jde na dvě minuty, když podrazil Voráčka, který se v ruchlém protiútoku tlačil do šance.

17:36
Česko -Dánsko 0:0

20. Hudler dostal hokejkou do obličeje, a dvacet vetřin před koncem druhé třetiny jdou Dánové do tří. Zranění je krvavé, Dán dostal 2+2 minuty. Skončila druhá třetina.

17:40
Nor byl podruhé před disciplinárkou

Norský hokejový obránce Ole-Kristan Tollefsen byl už podruhé na mistrovství světa ve Stockholmu potrestán disciplinární komisí zákazem startu v jednom utkání. Hned po odpykání trestu z duelu s Dánskem se provinil devětadvacetiletý norský kapitán ve středečním utkání proti Švédsku, když fauloval útočníka Calleho Järnkroka. Tollefsen v 59. minutě za rozhodnutého stavu 5:1 pro Švédsko měl hokejku mezi nohama Järnkroka, držel ji oběma rukama a udeřil Švéda do oblasti třísel. V zápase byl za to vyloučen na dvě minuty. Chybět bude Norsku v sobotním utkání proti Bělorusku. První trest si obránce Färjestadu vysloužil za faul na dánského útočníka Mikkela Boedkera zezadu. Kvůli němu vynechal úterní duel s Kanadou. V něm chyběl také útočník Marius Holtet, který také zaměstnal disciplinární komisí zákrokem na dánského zadáka Daniela Nielsena a dostal rovněž stop na jedno utkání.

17:55

Český celek začal v početní výhodě třetí část hry.

17:57

42. Přesilovka českého týmů končí jinak, než by si trenér Hadamczik přál. Na trestnou lavici jde Novotný a tak se počet hráčů vyrovnal.

18:02
Michálek dal gól: Česko - Dánsko 1:0

46. Obránce Michálek přejel modrou čáru a z pravého křídla příklepem poprvé překonal dánského brankáře Nilesena.

18:10
Česko - Dánsko 1:0

52. Hra se přelévá ze strany na stranu, ale šance se nerodí. Dánové stáhli hru na dvě pětky.

18:12

53. Boedker se po nahození kotouče před Pavelcovou branku dostal nehlídaný do velké šance, ale puk zastavila tyč.

18:13

3359 diváků, je úřední počet diváků v ochozech, ale to je včetně sponzorských vstupenek, které nemusejí být využity. Takže bídná sledovanost ve Stockholmu pokračuje.

18:15

54. Rozhodčí neuznali Hanzalovi gól, byl to po odpískání.

18:19
Česko - Dánsko 1:1

55. Dánský útok skončil Staalvovým objetím branky a střelou Poulsena do odkrytého prostoru v ní. Pavelec neměl šanci a vítězství je opět daleko.

18:25

60. Deset vteřin před koncem základní hrací doby se ještě dostával do šance Irgl, ale v kleče před dánským gólmanem nedokázal posnout kotuč za jeho záda. Následuje prodloužení.

18:31

2.23 minty před koncem prodloužení byl faulován Fleischmann a Dánové jdou na dvě minuty do tří, český celek hraje ve čtyřech.

18:36
Česko - Dánsko 1:1 po prodloužení

Ani přesilovka 4:3 českému celku nepřinesla vítězný gól, prodloužení skončilo. Zápas budou rozhodovat nájezdy.

18:38
Česko - Dánsko 1:1 nájezdy

Boedker jede na Pavelce jako první - vystřelil a dal gól.

18:41
Česko - Dánsko

Nielsen v poslední chváíli dokázal Kovářův blafák krát.

18:41

Druhý dánský nájezd Pavelec kryl. Vrbata poté také nedal.

Další nájezd Hudler nedal

Hudler jel znovu zvolil střelu ale neuspěl, stejně jako po něm na druhí straně Boedker.

18:44
Vyrovnáno

Irgl má šanci rozhodnout a nájezd využil mezi nohy Nielsena, jenž Matsen se také trefil.

18:45
Irgl podruhé

Irgl dal další nájezd mezi nohy Nielsena.

18:46
Česko - Dánsko 2:1 na nájezdy

Jackobsen jel poslední, zvolil střelu, ale Pavelec ji kryl. Český celek tak získal dva body, Dánové mají jen jeden.

19:52
Slovensko - Lotyšsko 1:3

Po první třetině prohrávají slovenští hokejisté s Lotyši 1:3, když první gól dostali už 15 vteřině od Cipulise (je to nejrychlejší gól šampionátu). Zátorský sice za pár minut vyrovnal, ale Lotyši se trefili do koncem první čsti hry ještě dvakrát 13. Darzins, 18. Girgensons.

20:07
Růžička: Hrát jednodušeji

"Zdá se mi, že hra se nám nedaří, jak bychom si představovali a chtěli," řekol pro ČTK po zápase českého týmu s Dány bývalý kouč reprezentace a současný trenér Slavie Vladimír Růžička. "Dánové hodně bránili, my byli hodně na puku, ale zase jsem neviděl, že bychom měli nějak moc gólových šancí. Hokej je ale o tom, aby se podařilo dát gól i tak - mít více střel, hrát jednodušeji a víc se tlačit do brány," dodal.

20:41
Slováci stále prohrávají

Slovenští hokejisté mají k výhře nad Lotyšskem stále dost daleko i po druhé třetině - prohrávají 2:4. V 17. minutě sice Surový snížil na 2:3, ale 70 vteřin před koncem druhé části hry Darzins svým druhým gólem v utkání vrátil Lotyšům dvoubrankové vedení.

21:28
Slováci prohráli s Lotyšskem

Překvapení na hokejovém šampionátu nekončí. Slováci prohráli s Lotyšskem 3:5, když pátý gól dostali už ve 25. vteřině poslední třetiny a pak už odpověděli jen trefou Surového v poslední minutě z přesilovky.

21:57
Kanada přehrává Švédsko

Hokejisté Kanady ve Stockholmu vedou nad domácím Švédskem 3:0. Branky: 9. Stamkos (Campbell, Schultz), 21. Schenn (Read, Staal), 34. Staal (O´Reilly, Read).

22:22
Kanada nedala Švédsku šanci

Kanadský tým si vyšlápl na domácí Švédy a s přehledem je smetl 3:0. Kanada se díky třem bodům usadila na čele stockholmské skupiny právě před Švédsko.

23:01
Čtvrtek končí, Češi bodovali

S konstatováním, že český tým na šampionátu bodoval proti Dánsku se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc.

Možná s konstatováním jednoho z českých hokejových odborníků na facebooku: „Vůbec nechápu, proč vlastně naši po dnešním historickém vítězství nenaskáli radostně na led tak jako v Helsinkách Francouzi?“