Jeden z nejoblíbenějších amerických moderátorů a komiků Jon Stewart získává stále větší popularitu v Číně. Jeho nejnovější satirické komentáře, v nichž si za terč vybral Severní Koreu, zaznamenaly na čínském mikroblogu Weibo čtyři miliony zhlédnutí.

Píše o tom agentura Reuters, podle níž je to především důkaz toho, jak moc chybí v zemi politická satira.

Mezi populárními scénkami je v Číně také ta, v níž se Stewart vysmívá čínským hackerům, kteří letos pronikli do počítačového systému listu The New York Times. Stewart se táže, zda nic lepšího hackeři z Číny nesvedou.

Stewartův humor dokonce zazněl z obrazovek čínské státní televize CCTV, která si ale vybrala moderátorovy kritické komentáře na adresu Baracka Obamy a odkládaného uzavření americké věznice Guantánamo na Kubě.

Na domácí scéně ovšem čínská vláda podobnou politickou satiru nepřipouští. Pokud se objeví nějaký náznak politického humoru, pak jen ojedinělé slovní hříčky či skryté odkazy na oficiální prohlášení.

Zahraniční produkt

"Nic jako politická satira v této zemi neexistuje," říká podle Reuters David Moses, jehož hlavním tématem je čínský humor, o němž píše. Podle Mosese se Stewartova popularita dá zčásti připsat nadšení mladých Číňanů produkty ze zahraničí, ale přispívá k ní i hlad po satiře, fakt, že se Stewart nebojí říci, co si myslí.

"U čínských satiriků je to jen nevinné škádlení vlády. Stewart ale otevřeně vtipkuje o Severní Koreji a o Číně... To je přesně to, co by si přáli dělat komici v Číně, kdyby měli možnost," konstatuje Moses.

Kdy Číňané Stewarta objevili, není přesně známo, mnozí ho ale prý sledují prostřednictvím internetu už čtyři nebo pět let. "Když jste novinář, musíte se snažit hledat pravdu," podotýká Mao Mo-jü, student žurnalistiky ze Šanghaje, který na Stewarta narazil před čtyřmi roky.

Podle agentury Reuters není Stewart jediným americkým komikem, který v Číně získává na oblibě. Někteří dávají přednost jeho televiznímu rivalovi Stephenu Colbertovi, ač třeba ne pouze kvůli kvalitě jeho humoru. "Mám radši výslovnost Stephena Colberta, protože je zřetelnější," vysvětluje šanghajský student Pcheng Čcheng.