Už je to tady. Dočkali jsme se. Pokud politici, šéfové, manažeři, prostě každý, kdo spravuje majetek, nebude plnit své povinnosti a chovat se jako řádný hospodář, bude řádně potrestán. Orgány činné v trestním řízení si na něj posvítí a my, obyčejní lidé, se dovoláme spravedlnosti. Nebo je to jinak?
Řady let přednáším pro management nejen obchodních společností a osoby ve vedoucích funkcích téma jejich osobní odpovědnosti, včetně hrozby trestního stíhání. Vzhledem k reálné situaci u nás, kdy se osobní odpovědnost spíše nedovozuje, vypadá většinou převážná část mé přednášky (včetně zkušeností ze zahraničí) jako nesmyslné strašení před nereálnými důsledky v naší zemi. Vždy se snažím varovat před bagatelizováním situace. Upozorňuji na riziko, že dnešní jednání dotyčných může být zkoumáno v relativně daleké budoucnosti (a vyvozovány z něj důsledky). Nicméně sám občas pochybuji, nakolik jsou mnou tvrzená rizika vyplývající z porušování povinností při správě cizího majetku, jak správně zní skutková podstata trestného činu, opravdu skutečná.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



