Malé jaderné reaktory sice v Česku ještě nestojí, decentralizace energetických zdrojů, tedy lokální výroba pro potřeby nemocnice, města nebo třeba sídliště, však novinkou není. Stále častěji se prosazují malé plynové takzvané kogenerační jednotky, které vyrábějí zároveň elektřinu i teplo. Letos je zavádějí pro vytápění třeba v Ústí nad Orlicí nebo Vysokém Mýtě. Slibují si od toho nižší náklady na energii.
Základní výhodou kogenerace totiž je energetická účinnost kolem 90 procent. Tedy, že na rozdíl od klasických elektráren využije téměř veškerou energii obsaženou v palivu. Část z ní je použita na vytápění, část na výrobu elektřiny, která se pak může prodávat do sítě, a snižovat tak náklady na teplo.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.





