První Magorova posmrtná kniha se jmenuje Úloža. Její tajemně znějící název odkazuje k slovenské vesničce nedaleko Levoče, kam Jirous jezdil za básníkem Erikem Jakubem Grochem, s nímž jej ke konci života pojilo hluboké přátelství i jisté podobnosti v "životním stylu" - letošní veletrh Svět knihy Grocha představil jako Toma Waitse současné slovenské poezie sloganem "intonuje skvěle, i když zvrací". Úloža je přesto knihou, která oba básníky představuje v trochu jiném světle. Z Jirousovy pozůstalosti ji k vydání připravil Martin Machovec, který je zároveň autorem doslovu. Skutečným klíčem ke sbírce jsou ale dva Grochovy texty, zařazené jako jakýsi epilog. Právě v nich se ukazuje, že legenda o svatém pijanovi má svůj rub i líc. Že vedle své "divoké" měl Jirous ještě druhou, tichou a nesmírně citlivou tvář. Ještě druhý pól osobnosti, zcela odlišný od onoho (sebe)destruktivního, který se nejsilněji zapsal do obecného povědomí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.