Už druhým dnem dochází v Turecku k masovým střetům protestujících s policisty. Demonstrace nabírají obřích rozměrů, protestuje se ve většině hlavních měst. Desítky zraněných jsou v nemocnici, 80 lidí zadržela policie a podle zahraničních médií už při nepokojích našla smrt šestadvacetiletá Aylin, která zemřela pod koly policejního auta. Podle stanice Al-Džazíra v Istanbulu protestuje až deset tisíc lidí.

Nepokoje začaly v pátek, kdy turecká policie vodními děly a slzným plynem rozehnala demonstraci několika stovek lidí, kteří v centru Istanbulu na náměstí Taksim pokojně protestovali proti kácení stromů v městském parku. Podle agentury AFP bylo nejméně deset lidí zraněno.

Demonstranti kempovali na náměstí Taksim v evropské části Istanbulu už od pondělka, aby vyjádřili nesouhlas s plány vedení města. To povolilo rozsáhlou rekonstrukci několika objektů a stavbu nákupního centra, kvůli níž by mělo padnout asi 600 stromů v místním parku Gezi, který je jednou z mála zelených ploch v centru Istanbulu.

Starosta Istanbulu Kadir Topbaş však tyto plány v lokálním médiu Hurriyet popřel: "Práce, kterou na náměstí provedeme, rozhodně není v měřítku nákupního centra. To, co tu vidíme, je dezinformace istanbulských mlovníků přírody," řekl Topbaş.

Policisté začali dav rozhánět slzným plynem, ten použili i v sobotu, když stovky demonstrantů chtěly projít mostem Bosphorus v Istanbulu, který propojuje Asii a Evropu. Někteří demonstranti začali házet na policii kameny. Co začalo jako poklidná demonstrace, se proměnilo v jednu z nejhorších demonstrací posledních let.

"Byla jsem na náměstí Taksimu v pátek večer kolem desáté hodiny. Obrovské, zaslepující mraky pepřového spreje a slzného plynu použila policie proti tisícům demonstrantů," uvedla pro zpravodaj BBC tamní novinářka Louise Greenwoodová. Demonstranti házeli na policii dlažbu a cihly. Nepokoje pokračovaly přes celou noc a stále trvají.

Policisté použili i vodní děla, když demonstranti začali pokřikovat „Spojme se proti fašizmu“ a „Odstoupení vlády“.

Všechna veřejná doprava je prý blokovaná. „Okolo půl druhé ráno se celý Istanbul začal ozývat. Lidé bouchali na hrnce, pánve a pískali na píšťaly,“ uvedla očitá svědkyně pro zpravodaj.

Podle tureckých sdělovacích prostředků se v sobotu znovu vydalo k hlavnímu istanbulskému náměstí Taksim až 5 tisíc lidí a mnozí na připravené policisty házeli kamení. Po mostě přes Bosporskou úžinu z asijské strany města do evropské postupovalo 500 lidí.Klikněte na obrázek pro zobrazení fotek z demonstrace v Turecku

Desítky lidí byly převezeny do nemocnice a více než 80 z nich zajato. Objevily se informace o prvním úmrtí. Obětí má být 26letá Aylin, která údajně zemřela pod tureckým policejním autem.

"Začalo to na náměstí Taksim v Istanbulu, ale teď se demonstrace šíří po celém Turecku," uvedl pro IHNED.cz turecký student Yalçin Uçar.

Protestuje se i v hlavním městě

V Ankaře, hlavním městě Turecka, se stovky demonstrantů sešly v pátek v parku, kde mnoho z nich pilo alkohol na protest proti nedávnému vládním omezení na jeho prodej a propagaci. Vykřikovali protivládní slogany a pokusili se pochodovat do parlamentu. Proti nim nastoupila policie. Protesty pokračují i během sobotního dne.

Mezi protestujícími se v pátek šířila informace: "Drazí přátelé z celého světa! Prosím, pořádně se podívejte, co se právě děje v Istanbulu. To je více, než městské hnutí. To je povstání proti vládě turecké tyranie! Pomozte nám, spojte se! Pomozte nám vytvořit silný mezinárodní postoj proti turecké vládě!"

Protesty proti vládě

Zpravodajové komentují, že demonstrace zvýrazňují nespokojenost mladých lidí k vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Turecká studentka Ayşegül Yücel se také chystá vyjít do ulic. "Tato vláda nepřetržitě zasahuje do našich lidských práv. Chceme vyhrát znovu naši svobodu," uvedla pro IHNED.cz.

Nevole se obrátila proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, která je podle mnohých Turků stále autoritativnější. Protesty se rozšířily i do dalších měst.

Protest je ale namířen i proti policii, která podle občanů nadužívá své pravomoci a používá slzný plyn nepřiměřeně často a bez rozkazů. Nejvíce odporu mezi lidmi ale vyvolává Erdoganova uzavřenost ke kritice a příklon jeho vlády k islámu. Vláda minulý týden překvapivě rychle prosadila zákon zpřísňující podmínky pro reklamu na alkoholické nápoje.

"Lidé se proti Erdoganovi bouří, protože si přisvojuje moc a míchá se lidem do života," podotýká Ozturk Turkdogan z turecké organizace ochránců lidských práv.

Na to premiér reagoval podle zpravodaje LA Times Mahira Zeynalova výrokem, že s ním demonstranti nemají soupeřit. Jestliže shromáždí 200 tisíc lidí, on dá dohromady milion.