Spojeným státům se daří. Ekonomika expanduje, nezaměstnanost klesá, inflace je mírná, Fed udržuje úrokové míry na historických minimech. V takovém prostředí proto nemůže překvapit údaj o prudkém růstu hodnoty majetků obyvatel této země.

Podle statistiky Fedu se v prvním kvartálu zvýšila čistá hodnota majetku amerických domácností o 3 biliony na 70,3 bilionu dolarů. Předchozí maximum 68,1 bilionu bylo stanoveno ve třetím kvartálu 2007. Důvodem je zejména prudký růst cen akcií a dluhopisů, díky čemuž hodnota finančního majetku stoupla o 2,1 bilionu dolarů. Příznivé je i zotavení realitního trhu. Ceny domů se podle společnosti CoreLogic zvýšily za poslední rok o přibližně 11 procent. Zajímavá je informace o neochotě domácností půjčovat si, protože mají stále strach z nedávné finanční krize. Od ledna do konce března se objem úvěrů poskytnutých domácnostem snížil o 0,6 procenta. Na druhé straně firmy i vláda rychle zvyšují své zadlužení. Dluh USA stoupl v prvním čtvrtletí o 10 procent.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se