Svůj první krok v reformě problémové vatikánské banky učinil v sobotu papež František, když jmenoval důvěryhodného preláta, aby dohlížel na řízení banky. Dohledem byl pověřen monsignor Battista Mario Salvatore Ricca. Papež dal jmenováním preláta jasný signál, že chce vědět více o aktivitách vatikánské banky, známé jako Ústav pro věci víry, píše agentura AP.
Funkce je velmi důležitá, avšak toto místo bylo neobsazené od roku 2011. Prelát dohlíží na aktivity banky, zúčastňuje se zasedání správní rady a má přístup ke všem dokumentům.
Ricca je v současnosti ředitelem vatikánského hotelu, kde žije František I., a dalších budov obývaných duchovními, které Vatikán vlastní. Technicky má jeho jmenování do nové funkce na starosti komise kardinálů, v jejímž čele stojí vatikánský státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone. Prohlášení Vatikánu však jasně uvádí, že jmenování preláta schválil papež František, což naznačuje, že to byla akce, kterou buď papež sám inicioval, nebo silně podporuje.
Předchozí papež Benedikt XVI. jmenoval těsně před svou rezignací německého šlechtice a finančníka Ernsta von Freyberga prezidentem vatikánské banky. Obsadil tak místo, které bylo volné devět měsíců po odvolání předchozího prezidenta. Tím byl italský bankéř Ettore Gotti Tedeschi, jenž musel odejít údajně kvůli neschopnosti. Von Freyberg uvedl, že hlavním problémem banky je její pověst a ne provozní chyby.
Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti. Mezi jejích 19 000 klientů patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomati ve Vatikánu.
Finance vatikánské banky byly dlouhou dobu opředeny tajemstvím. Od 80. let minulého století otřáslo důvěrou v banku několik skandálů. Časopis Forbes ji označil za nejvíce uzavřenou banku světa.
Loni v červenci evropský výbor pro boj proti praní špinavých peněz oznámil, že vatikánská banka nesplnila všechny jeho standardy pro boj s praním špinavých peněz, daňovými úniky a finanční kriminalitou. Před několika lety žalobci v Římě také začali banku vyšetřovat kvůli podezření z praní špinavých peněz.
19 000 klientů
má vatikánská banka neboli Ústav pro věci víry. Patří mezi ně zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a diplomaté akreditovaní ve Vatikánu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist