Pracovní trh na Ostravsku dostává další těžký úder. Těžební společnost OKD oznámila, že propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Ještě výrazněji se sníží počet zaměstnanců dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí. Do září klesne zhruba o třetinu na 2700.
Jde o součást rozsáhlých úsporných opatření, která firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Mateřská NWR (jejíž spolumajitel Zdeněk Bakala je vlastníkem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny) se v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 2,1 miliardy korun, přičemž ve stejném období loňského roku vytvořila 150milionový zisk.
"Je to nezbytný krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé vytěžené tuně. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů," uvedl generální ředitel OKD Ján Fabián. Firma počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály na Důl Darkov.
OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v regionu, má asi 13 tisíc vlastních zaměstnanců. Ti z nich, kterých se propouštění týká a ve firmě pracovali déle než dva roky, dostanou odstupné ve výši sedminásobku měsíčního platu. V případě speciálních důlních firem, které pro OKD na zakázku zajišťují ražby, těžbu nebo jiné specializované práce, se propouštění týká hlavně pracovníků z Polska. "Ale je mezi nimi i třetina lidí z regionu," připustil mluvčí OKD Vladislav Sobol.
Přes avizovaná úsporná opatření se ještě začátkem června podařilo odborářům v OKD vyjednat na následujících pět let zachování příplatků ve výši 14násobku denní mzdy. Tento ústupek má společnost vyjít na 350 milionů korun. Již tehdy vedení firmy naznačilo, že bude úspory hledat jinde.
Moravskoslezský kraj je s mírou nezaměstnanosti 9,6 procenta v Česku druhým nejpostiženějším hned za Ústeckým. V poslední době v Ostravě ukončila činnost společnost Briggs & Stratton, výrazně propouštěl například ArcelorMittal. Kvůli malému zájmu trhu navíc ode dneška přerušuje výrobu ocelárna společnosti Evraz Vítkovice Steel.
Akcie společnosti NWR se ve čtvrtek na pražské burze propadly na historické minimum 17,75 koruny. Téměř přesně před pěti lety krátce po svém vstupu se přitom obchodovaly dokonce na úrovni 622,10 koruny. Od začátku tohoto roku přišly zhruba o čtyři pětiny své hodnoty.
81,5 procenta
činí propad akcií NWR, majitele OKD, na pražské burze od začátku letošního roku. Ve čtvrtek 27. června klesly na historické minimum 17,75 koruny, které v pátek jen drobně zkorigovaly.
ZTRÁTOVÁ TĚŽBA
OKD kvůli propadu cen v současnosti prodělává na každé tuně vytěženého uhlí a hledá úspory.
FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist