V Praze je v poslední době vidět více cyklistů než dřív. Jak je na tom celkově střední Evropa?

V zemích střední a východní Evropy teď můžete pozorovat dva rozdílné efekty, týká se to i České republiky. Je samozřejmě přirozené, že v těchto zemích rychle roste používání aut, lidem se to líbí a dívají se na to jako na zvýšení sociálního statusu a jako na indikátor úspěšnosti. To je pozitivní, auta lidem dodávají svobodu pohybu. Na druhou stranu ale také víme, že ekonomika může růst (a také velmi rychle) z turistiky, pokud vytvoříte cyklistice přívětivý region. Města musejí samozřejmě hodně investovat - třeba Praha má nádherné historické centrum, ale nyní je přecpané auty - aby se stala cyklistice přívětivými. Tento krok dopředu je důležitý pro kvalitu života lidí, ale i pro návštěvníky měst. Pomáhá to zvýšit jejich atraktivitu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se