Protikorupční policie obvinila vedoucího pracovníka šumavského národního parku ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle informací ČTK je obviněným pracovníkem náměstek pro státní správu Václav Braun.

V roce 2011 údajně nutil podřízené k protiprávnímu postupu, který spočíval v rozsáhlém použití chemických látek proti kůrovci. Informoval o tom mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

"Několika svým podřízeným měl opakovaně oznámit, že pokud nebudou postupovat podle jeho předchozích pokynů, budou jim zrušena pracovní místa," popsal Ibehej.

Pracovník podle policie nevybíravě naléhal na podřízené, aby v souvislosti s kůrovcovou kalamitou legalizovali nepovolené použití biocidů na ploše národního parku. Úředníci sice nátlaku nepodlehli, nicméně obviněný pracovník na začátku června 2011 použití látek ničících živé organismy povolil i bez jejich potřebného stanoviska.

Obviněný muž je stíhaný na svobodě, v případě prokázání viny mu hrozí tři až deset let vězení.

Vedení šumavského parku považuje trestní stíhání svého vedoucího pracovníka za neoprávněné.

"Pokud v rámci své působnosti vydával jako nadřízený pokyny svým podřízeným zaměstnancům, nelze v této skutečnosti shledávat trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby," řekl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Mluvčí: Mohou za to propuštění zaměstnanci

Podle něj by potom žádní nadřízení v jakékoliv společnosti nemohli ani metodicky usměrňovat práci svých podřízených. "Na tom nic nemění ani skutečnost, že obsahem práce podřízených je výkon státní správy," podotkl.

Dodal, že obviněný pracovník podá proti trestnímu stíhání stížnost. Podle Pechouška vyvolali celý spor lidé, které národní park v minulosti propustil.

Kůrovec se na Šumavě ve velké míře vyrojil po ničivém orkánu Kyrill v roce 2007. Od té doby se k jeho likvidaci používají mimo jiné i chemické prostředky.

Šumavský národní park musí kvůli tomuto postupu každý rok žádat o udělení výjimky, loni použil na likvidaci škůdce 93 litrů chemických prostředků.