Kde bychom sami přešlapovali na místě, nebo se dokonce vydali nesprávným směrem, tam nás CzechAccelerator nasměroval a během několika týdnů nám otevřel nové obzory. Na tom se shodují účastníci projektu agentury CzechInvest, který podporuje rozvoj českých nadějných inovátorů na trzích v zahraničí. Od svých počátků v kalifornském Silicon Valley projekt "akceleroval" už tři desítky firem. Pro některé byl pobyt v zahraničním podnikatelském inkubátoru otevřenými dveřmi na zahraniční trh, jiným přinesl strategické partnerství, které se stalo zásadním pro jejich další rozvoj.

USPĚT V SILICON VALLEY

Firma Corinth Investment díky loňskému pobytu v kalifornském "křemíkovém údolí" nyní spolupracuje s Microsoftem. Vyvíjí pro něj aplikace určené pro interaktivní vizuální vzdělávání.

Brněnskou společnost IDEA RS zase přihláška do projektu CzechAccelerator 2011-2014 motivovala k tomu, k čemu se dlouho sama odhodlávala. Pro inženýry, projekční kanceláře a stavební firmy vyvíjí software pro statickou analýzu a dimenzování konstrukcí a se svým produktem expandovala na asijský trh. "Chtěli jsme proniknout na mimoevropské trhy nezasažené zdejším poklesem stavebnictví," vysvětluje její jednatel Lubomír Šabatka, který se letos v červnu vrátil z podnikatelského inkubátoru Expara IDM Ventures v Singapuru. "Přínosným testem smysluplnosti našeho projektu bylo už samotné výběrové řízení a předodletová školení nám zase pomohla ujasnit si do detailů plán pobytu," dodává.

V pilotní fázi vysílal CzechInvest účastníky projektu CzechAccelerator jen do Silicon Valley na západním pobřeží Spojených států amerických. Nyní mají zájemci na výběr už pět destinací. Kromě Kalifornie mohou získávat zkušenosti, navazovat kontakty a uzavírat partnerství také v Bostonu na východním pobřeží USA, dále ve Švýcarsku, Singapuru a v Izraeli.

"Po příjezdu se účastník v rámci jednodenního školení seznámí s místním ,ekosystémem' a dostane k dispozici vlastní kancelář," říká manažer projektu CzechAccelerator 2011-2014 Luboš Matějka. Účastník má také možnost najmout si mentora či kouče, který s ním prochází podnikatelský plán a marketing. K dispozici jsou mu také poradci z oblasti práva, lidských zdrojů, daní a podobně. Během svého pobytu se pak účastní seminářů, konferencí, networkingových akcí, jednání s investory a dalšími partnery.

"Jak své působení v místě pojme, na co se v rámci svého plánu zaměří, záleží individuálně na každém účastníkovi," podotýká Matějka. Pronájem kanceláře a základní služby jsou hrazeny z projektu. Na služby poradců, mentorů a koučů mohou firmy čerpat příspěvek.

JAKMILE SE ZORIENTUJETE, MÁTE ŠIROKÉ MOŽNOSTI

Pro Ondřeje Homolu a Petra Polácha z Corinth Investment představovala účast v projektu příležitost, jak získat zpětnou vazbu pro jejich práci a zjistit, jak jsou na tom v porovnání s konkurencí. "Očekávání máte samozřejmě obrovská, o to větší je pak logicky vystřízlivění z nich," popisuje své první dojmy ze Silicon Valley Ondřej Homola. "Ze začátku se ocitnete v neznámém, nepřehledném prostředí, jehož pravidla se teprve musíte učit. Jakmile se ale zorientujete, otevřou se vám neskutečně široké možnosti, které tohle místo má," uvádí Homola.

Když se jejich pobyt v inkubátoru US Market Access Centre chýlil ke konci, rozhodli se manažeři z Corinth Investment zůstat, tentokrát už na vlastní pěst. Setkali se s výkonným ředitelem Microsoftu Stevem Ballmerem, který je seznámil s Anthonym Salcitem, viceprezidentem společnosti a vedoucím jejího vzdělávacího programu. Zrodilo se partnerství, v jehož důsledku vznikla série aplikací pro interaktivní vizuální vzdělávání Corinth Micro. V oblasti interaktivního vzdělávání by do budoucna firma ráda spolupracovala také s českými vzdělávacími institucemi.

PŘIHLÁŠKY LETOS KONČÍ V ZÁŘÍ

Lidem z IDEA RS stačilo pouhých pár týdnů pobytu v Singapuru, aby nastartovali spolupráci s univerzitami, navázali řadu obchodních kontaktů a zrealizovali první prodeje. Poznali také, jak funguje daný trh nejen v Singapuru, ale také v ostatních zemích regionu. "Podle toho jsme upravili vývojový plán našich produktů pro příští měsíce a roky," říká Lubomír Šabatka a vzápětí dodává, že příležitost, kterou díky CzechAcceleratoru dostal, má v úmyslu pořádně využít. Na asijském trhu chce působit dlouhodobě.

CzechAccelerator vyslal do světa už 28 firem, dvě z nich dokonce využily možnost zúčastnit se projektu opakovaně. "Další tři firmy, jejichž projekty uspěly ve výběrovém řízení, se do svých destinací rozletí letos v létě," říká Luboš Matějka z agentury CzechInvest.

"Tou dobou už budeme přijímat přihlášky dalších zájemců," dokládá zájem firem o účast v projektu Matějka. Agentura CzechInvest uzavře příjem žádostí do projektu CzechAccelerator 9. září.

 

Adéla Tomíčková
ředitelka odboru marketingu a komunikace a tisková mluvčí, CzechInvest adela.tomickova@czechinvest.org


Kalifornská technologická líheň Silicon Valley je vysněným startovním místem většiny firem.
foto: Shutterstock

Vrcholem každého inovátora je jistě setkání se šéfem Microsoftu Stevem Ballmerem. Firmě Corinth Investment se to podařilo.
foto: Reuters