V 50. letech minulého století, po válečné odmlce, začalo Československo navazovat s Japonskem kontakty, v roce 1957 došlo k obnově diplomatických vztahů a začala růst vzájemná obchodní výměna. V roce 2012 obrat mezi Českou republikou a Japonskem dosáhl 70 miliard korun. Vývoz z Česka je přitom čtvrtinový oproti dovozu z Japonska, které se dnes řadí na 18. místo v objemu českého zahraničního obchodu. Výrazné zvýšení vzájemného obchodu a investic se očekává po ukončení probíhajících rozhovorů a uzavření Dohody o volném obchodu mezi EU a Japonskem (FTA).
PŘÍMÉ INVESTICE Z JAPONSKA
Mezníkem v přílivu japonských investic do Česka se v roce 1996 stal projekt firmy Matsushita Electric Industrial (Panasonic), která investovala do závodu na výrobu televizorů na plzeňských Borských polích přes 190 milionů dolarů. Tato investice měla velkou publicitu a ohlas v japonských obchodních kruzích a vzbudila o Česko značný zájem. Výsledkem je skutečnost, že z hlediska objemu přímých zahraničních investic zprostředkovaných a evidovaných CzechInvestem je Japonsko na 2. místě hned za Německem. Pokud jde o objem japonských investic do zpracovatelského průmyslu ve střední a východní Evropě, Česko podle Japan External Trade Organization zaujímá 1. místo.
Japonci u nás oceňují zejména kvalifikovanou a vynalézavou pracovní sílu, geografickou polohu v srdci Evropy, průmyslovou tradici, rozvinutou infrastrukturu, kvalitní subdodavatele, jazykovou vybavenost, historii a bohatou kulturu. Pro Česko hovoří rovněž aktualizovaný systém investičních pobídek.
Japonci se svými investicemi přinesli do Česka nejen svůj kapitál, moderní technologie, významný nárůst českého exportu, ale i svoji kulturu, smysl pro pořádek a bezpečnost práce. Pro české zaměstnance představují také možnost odborného růstu. Dlouhodobým záměrem japonských investorů je postupně předávat vedení organizace nebo výrobního závodu domácím manažerům.
JAK ZLEPŠIT INVESTIČNÍ PROSTŘEDÍ V ČESKU
Japonští manažeři působící ve vedení firem v Česku vyjadřují spokojenost s investičním prostředím u nás. Z dosavadních statistik vyplývá, že žádný japonský investor neodešel z České republiky v důsledku problémů, které by vznikly z české strany. Nicméně některé nové vyhlášky nebo novely zákonů (pracovní povolení, cizinecký zákon) způsobují komplikace pro japonské vedoucí pracovníky firem nebo jejich specialisty, kteří zde žádají o povolení k pobytu. Na zlepšení této situace už pracují zainteresovaná ministerstva.
Pro zahraniční investory představuje Japonsko náročný trh, který však nabízí dlouhodobě prosperující podnikání. Podle posledních statistik působí dnes v Japonsku úspěšně pět českých firem v oblastech IT, softwaru, nanotechnologií apod. Tyto firmy i stávající čeští exportéři mohou být příkladem pro další české podniky, aby začaly uvažovat o možnostech navázání obchodních vztahů nebo o investici v Japonsku.
Důležité kontakty v Japonsku
Velvyslanectví České republiky v Tokiu
3-11-5 Hiroo, Shibuya-ku, 150-0012 Tokyo
Kateřina Fialková, velvyslankyně
Telefon: +813 34 0081 22-3,
Nouzová linka: +81 90 7711 8159, pro volání v Japonsku 090 7711 8159
E-mail: tokyo@embassy.mzv.cz,
www.mzv.cz/tokyo
Zastoupení Ministerstva průmyslu
a obchodu ČR v Tokiu
15th Floor, Cerulean Tower, 26-1, Sakuragaoka-cho, Shibuya-ku, 150 8512 Tokyo
Eliška Nováková, vedoucí zastoupení
tel.: +81 (0) 3 5456 5282
e-mail: tokyo@czechinvest.org
www.czechtrade.cz
Josef Lébl
poradce generálního ředitele, CzechInvest

Hlavní budova japonského výrobního závodu Panasonic AVC Networks Czech v Plzni
Foto: ČTK
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist