Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar se v pondělí dostavil na filipínské ministerstvo zahraničí, aby se vyjádřil k podezření, že vysocí činitelé tamního ministerstva dopravy a komunikací vydírali českou firmu v souvislosti se zakázkou na rozšíření metra v metropoli Manile. Informoval o tom list Manila Standard Today.

Generální ředitel Inekon Group Josef Hušek potvrdil, že představitelům podniku bylo získání kontraktu skutečně nabídnuto, společnost ale návrh "důrazně odmítla".

Jak listu potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Raul Hernandez, Rychtar reagoval na výzvu, aby k situaci poskytnul vyjádření. Podrobnosti o tom, co během jednání českého velvyslance na ministerstvu zaznělo, mluvčí odmítl upřesnit.

Společnost v úterním prohlášení pro ČTK uvedla, že filipínské úřady informovala o tom, že zástupcům Inekonu byla nabídnuta možnost získat kontrakt na dodávku nových tramvají výměnou za zaplacení "jisté částky".

"To naše společnost důrazně odmítla," uvedl šéf podniku Hušek. Zároveň popřel informace filipínského tisku, které spojují obchodní společnost Inekon s rodinou prezidenta Benigna Aquina.

"Tyto pověsti nemají žádné opodstatnění a jsou nepravdivé," dodal.

Informace důrazně popřel i Rychtar v dopise, který zaslal filipínskému prezidentovi a o němž psal list The Manila Times. Obvinění přitom označil za nepravdivá a zlomyslná. Kromě toho uvedl, že v daném případu jde o mezivládní dohodu, která nezahrnuje žádné provize.

Česká strana podle něj nadále trpělivě čeká na odpověď filipínského ministerstva dopravy ohledně nabídky Inekonu k zakázce na rozšíření manilského metra.

 

Filipínský rozhlas DZRH koncem června uvedl, že sestra filipínského prezidenta Benigna Aquina a jeho švagr údajně požádali českou společnost Inekon o úplatek za to, že jí pomohou při vyjednání kontraktu na rozšíření manilského metra.

Prezidentova sestra údajně chtěla až 400 milionů korun

Podle DZRH chtěli lidé kolem Ballsy Aquinové-Cruzové po firmě Inekon dva miliony až 20 milionů dolarů (zhruba 40 milionů až 400 milionů korun). Dva z účastníků, mezi nimi bývalý ministr dopravy a komunikací Pete Prado, si údajně řekli o úplatek, avšak zástupci Inekonu to odmítli. Ministerstvo pak prý Inekonu zabránilo účastnit se tendru.

Téměř tři týdny po těchto zprávách se filipínské ministerstvo dopravy k záležitosti vyjádřilo, napsal v pondělí filipínský zpravodajský server Business Inquirer.

Ministr dopravy Joseph Abaya v pátečním prohlášení sdělil, že již zahájil vyšetřování zpráv, podle nichž jistí činitelé ministerstva požadovali po firmě Inekon 30 milionů filipínských pesos (13,6 milionu korun) za to, že jí pomohou uspět v projektu rozšíření třetí trasy manilského metra. Zakázka měla hodnotu 3,77 miliardy filipínských pesos (1,7 miliardy korun).

MVZ kauzu sleduje

České ministerstvo zahraničí v pondělí sdělilo, že o záležitosti ví a pozorně ji sleduje. "MZV ČR případ pozorně sleduje a má zájem, aby česká firma Inekon nebyla poškozena případným nestandardním jednáním," informuje v písemném prohlášení.

Dodalo, že je prostřednictvím velvyslanectví v Manile ve spojení s filipínskými úřady, včetně kanceláře prezidenta republiky a ministerstva dopravy.

Inekon je podle sdělení nadále připraven dodat do Filipín nových 73 tramvají, které v Manile jezdí po samostatných trasách, nikoli v kombinaci se silniční dopravou jako například v českých městech. Nové vozy by podle podniku byly kompatibilní se současnou flotilou 73 vozů, jež jsou rovněž českého původu. Inekon také předložil nabídku na modernizaci těchto vozů a dlouhodobý servis na veškeré české tramvaje.