Nakladatelství Větrné mlýny se před čtrnácti lety rozhodlo, že Brno by se už konečně mělo stát hlavním městem republiky. Tedy aspoň literárním. A založilo akci Měsíc autorského čtení. Od svých punkových počátků se festival vypracoval na největší českou literární akci a před čtyřmi lety na oslavu svých desátých narozenin expandoval do Ostravy a přes hranice do Košic a Vratislavi.

Mezi těmito městy se jako po šachovnici po celou první polovinu prázdnin přesouvají spisovatelé z Čech, Slovenska, Polska a hostujících zemí - letos z celé německojazyčné oblasti. A čtou jako o život. Poslední vystoupení lze chytit do třetího srpna. V Brně ve skvělém prostředí Divadla Husa na provázku, v Košicích pod širým nebem na zahradě loutkového divadla s přilehlou nefalšovanou košer restaurací, v Ostravě v klubu Atlantik, odkud se dá po vystoupení ideálně pokračovat do nově otevřeného absintového klubu Les, v němž lze - jak avizuje básník Petr Hruška - nalézt ledasjakou houbičku.

Ve Vratislavi čtení probíhají v supermoderní Mediatéce v samotném centru města, hned za rohem od hotelu, v němž řečnil Adolf Hitler a Andrzej Wajda točil slavný film Popel a démant, a kousek je také do nebezpečného podniku Setka, kde se servíruje pravá polská vodka s pravou polskou okurkou a geniální variace na krkonošské kyselo jménem žurek.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se