Podívali jsme se, jak se na vývoji nových technologií a IT byznysu ve světě podílejí úspěšní Češi. V Česku se narodili například viceprezident Googlu i Microsoftu. Přehled není zdaleka vyčerpávající. Ve velkých i menších důležitých IT firmách pracují tisíce Čechů, o kterých "doma" téměř nikdo neví. Příkladem mohou být třeba lidé z pražské kanceláře firmy AuthenTec, kterou loni koupil Apple. Kalifornská firma i bývalí manažeři AuthenTecu však na dotazy HN neodpověděli. Přehled by mohla rozšířit také řada bezpečnostních expertů, jako je Ondřej Vlček z Avastu či zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš nebo Jan Grizbach a Tomáš Hofer, zakladatelé AVG (pod názvem Grisoft). Vysoko v úspěších se řadí zakladatel jedné z mála firem, jež dokázaly odolat Googlu - Ivo Lukačovič a jeho Seznam.cz. Každé další jméno, které vás napadne a v přehledu HN chybí, je dobrou zprávou pro Česko.


Roman Tůma - ředitel IBM Security Systems pro rozvojové trhy

Jméno Romana Tůmy najdete v internetovém vyhledávači ve spojení se společností IBM snadno a nejčastěji v souvislosti s Indií. Jako ředitel divize IBM Security Systems pro rychle rostoucí trhy často odpovídá na otázky, které se týkají zabezpečení osobních počítačů i firemních systémů.

Cesta Romana Tůmy do managementu IBM začala v roce 1992 odchodem do zahraničí. Příležitost mu nabídla telekomunikační firma Asconn. Deset let strávil v Hongkongu a následně odešel do Singapuru, kde v roce 2000 začal pracovat jako obchodní manažer pro malou firmu Encentuate. To byl pro Romana Tůmu první kontakt s IT bezpečností. Společnost Encentuate shodou okolností po letech koupila firma IBM.

V asijsko-pacifickém regionu Tůma zůstal i v manažerských rolích ve společnostech Oracle, Sun Microsystems a nakonec přešel před třemi roky do IBM. "Na pozici ředitele pro rozvojové nebo rychle rostoucí trhy jsem se částečně vrátil i do Česka - to spadá do regionu střední a východní Evropy a ústředí má v Praze," říká Tůma.

Jan Solař - manažer Lenova pro značkové příslušenství

Dockovací stanice, myši, dotyková pera a další příslušenství pro notebooky a tablety od společnosti Lenovo pro celý svět má už dva roky na starosti Jan Solař. Podobně jako Predrag Jakšič nebo Senta Čermáková také Jan Solař buduje svoji kariéru v podstatě u jedné společnosti - začal v IBM a po odkoupení divize osobních počítačů přešel do českého zastoupení Lenova.

V Lenovu měl Jan Solař nejprve na starost lokálně marketing v Česku, během tří let ale začal pracovat jako regionální manažer pro rozvoj obchodu v regionu střední Evropy, Blízkého východu a Afriky. V další etapě měl jako brand manager na starost prodeje produktů pro menší a střední firmy.

Do pobočky v Severní Karolíně se dostal v rámci interního výběrového řízení díky znalosti rychle rostoucích trhů. "Měl jsem velkou výhodu díky tomu, že jsem už pracoval v regionu, který je pro Lenovo strategicky důležitý," vysvětluje Jan Solař cestu na své současné působiště.

Predrag Jakšič - manažer Intelu pro logistiku a prodej v regionu EMEA

Dřívější šéf české pobočky Intelu dnes vede tým v evropské centrále firmy ve Velké Británii a na starost má dodávky produktů zákazníkům v Evropě, na Středním východě a v Africe. Navzdory jihoslovanskému jménu se Predrag Jakšič narodil v Kutné Hoře a vystudoval VŠE. Pro Intel pracuje od roku 1997, na starost měl tehdy zákazníky z řad OEM výrobců počítačů, kterých bylo v 90. letech v Česku spousta. Po pěti letech se dostal do vedení pobočky, která zastřešovala Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko, Jugoslávii (tehdy tvořená už jen Srbskem a Černou Horou) a Bosnu a Hercegovinu.

V zahraničí je Predrag už devět let a ze člena EMEA týmu pro plánování a realizaci dodávek technologií Intelu v regionu se vypracoval na šéfa skupiny s asi dvaceti lidmi zodpovědnými za obchody v řádu miliard dolarů ročně. "Už při nástupu do Intelu jsem počítal s tím, že dlouhodobé budování kariéry ve firmě bude znamenat práci v zahraničí. Jednoduché to nebylo, ale nebylo to tak velké překvapení," popisuje svůj kariérní postup v Intelu Jakšič.

Igor Staněk - produktový manažer komunikace Tegra a GeForce v regionu EMEA ve společnosti nVidia

Jméno Igora Staňka znají hráči počítačových her i fanoušci mobilních technologií díky jeho dlouholetému působení ve firmách spojených s herním byznysem. Pracovní kariéru začal Igor Staněk ve společnosti AMD. Šest let vedl komunikaci i prodej produktů tehdy silného konkurenta Intelu v oblasti procesorů pro osobní počítače. V roce 2006 přešel Igor Staněk ke konkurenci - do společnosti nVidia.

V nVidii měl od počátku na starost marketing a komunikaci s médii v Česku i celé východní Evropě. Po dvou letech získal pozici produktového manažera pro střední a východní Evropu a nyní zastává pozici produktového manažera z pohledu marketingu a komunikace pro produkty GeForce (grafické karty) a Tegra (čipy pro mobilní zařízení) pro Evropu, Blízký východ, Afriku a Indii.

"Vždy jsem chtěl pracovat v high-tech firmě a nVidia patří v tomto případě k absolutní špičce. Možnost dostat se k vývoji těch nejsložitějších čipů, pracovat s těmi nejlepšími vývojáři na světě nebo se přímo podílet na tvorbě herního zařízení jako Shield, je pro mě splněný sen," říká Igor Staněk.

Michal Pěchouček - ředitel vývoje bezpečnostních řešení Cisco

Do nejvyšších pater bezpečnostní divize nejznámější firmy spojené se síťovou infrastrukturou se dostali hned dva Češi, oba stejnou cestou. Michal Pěchouček a Martin Rehák Ciscu prodali svou firmu Cognitive Security, zaměřenou na odhalování internetových hrozeb v cloudu. Martin Rehák se po prodeji firmy stal jedním ze tří hlavních bezpečnostních inženýrů Cisca, Michal Pěchouček vede tým několika desítek odborníků ve vývojovém centru v Praze.

Klíčem k úspěchu českých vývojářů byl vývoj nástrojů pro odhalování škodlivého softwaru, který ve firemních sítích působí dlouhodobě a nenápadně. Software Cognitive Security dokáže odhalit anomálie, jako je sdílení dat na "nečekané" adresy.

Software vznikl jako výsledek vědeckého výzkumu na pražském ČVUT, který sponzorovala americká armáda. Na vzniku firmy se podílela i americká CIA prostřednictvím agentury In-Q-Tel, přestože do firmy neinvestovala. Michal Pěchouček i Martin Rehák stále učí na ČVUT.

Senta Čermáková - ředitelka zákaznických programů HP

Mezi nejznámější Češky v IT průmyslu patří vedle šéfky českého Googlu Tatiany LeMoigne jednoznačně manažerka společnosti Hewlett-Packard Senta Čermáková. Na pozici ředitelky zákaznických programů se dostala díky dlouhodobé loajalitě k jedné firmě, respektive ke dvěma, z nichž druhá tu první koupila.

Prvním zaměstnavatelem Senty Čermákové byla firma DEC - Digital Equipment Corporation, která se stala cílem nákupu společnosti Compaq. Když se spojil Compaq s HP, stala se z marketingové manažerky české pobočky DEC (a 97 dalších zemí) ředitelka pro vztahy s médii a analytiky v oblasti technologický služeb s globální působností. Předtím však úspěšně řídila integraci českých poboček obou firem.

Na otázku, jak se tak vysoko v hierarchii firmy dostala, odpovídá Senta Čermáková jednoduše: "Prostě jsem využívala každou dobrou příležitost. Nebála jsem se říct si o role a funkce, které se kolem mě vyskytly a byly třeba ve firemní hierarchii o patro výš."

Roman Staněk - zakladatel a generální ředitel GoodData

Jestliže je Aleš Holeček nejúspěšnější český "zaměstnanec" v IT byznysu, Roman Staněk si bezpochyby drží pozici nejúspěšnějšího českého podnikatele v Silicon Valley a ve světě IT vůbec. Server Business Insider Romana Staňka zařadil mezi 50 nejmocnějších lidí v oblasti firemních technologií.

Jméno Roman Staněk v kolonce "zakladatel" nesou hned tři úspěšné IT firmy - Systinet, NetBeans a GoodData. Netbeans (vývojářské nástroje pro programování v jazyku Java) v roce 1999 koupila společnost Sun Microsystems. Systinet zaměřený na řízení on-line infrastruktury koupila v roce 2006 za 105 milionů dolarů americká firma Mercury Interactive, která se ještě v témž roce stala součástí HP.

Nejnovější projekt GoodData vznikl už v San Francisku, i když firma stále zaměstnává přibližně 100 lidí v Česku. Tato společnost se soustředí na analýzu obchodních dat v cloudu. Mezi 20 tisíc zákazníků GoodData patří například Twitter, Time Warner Cable nebo i velká kasina v Las Vegas. Na svůj rychlý růst firma získala již 75,5 milionu dolarů od významných investičních firem.

Aleš Holeček - viceprezident Microsoftu pro vývoj Windows

To, jak fungují Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1, má do značné míry na svědomí možná nejúspěšnější Čech v IT průmyslu vůbec. Aleš Holeček vede vývojový tým Windows v redmondské centrále Microsoftu na úrovni korporátního viceprezidenta a rozhovory s ním se (nejen) v českých médiích objevují pravidelně s každou novou verzí Windows - přesto je v Česku v podstatě neznámý.

Aleš Holeček vysokou pozici v Microsoftu získal poté, co úspěšně prodal akcie své společnosti ViewPoint. V ní pracoval jako šéf vývoje platformy pro on-line grafické prezentace a reklamu. Ještě předtím se podílel na vývoji grafických nástrojů Kai Power Tools a 3D modelovacího softwaru Bryce.

"Za nejdůležitější pokládám to, že jsem se poznal s mnoha lidmi, kteří do mě byli ochotni 'zainvestovat'. Ať už tím, že mě představili jiným lidem, poradili v těžkých situacích, anebo věřili mé vizi a vynaložili hodně úsilí, práce a času tuto vizi zrealizovat," popisuje klíč ke svému úspěchu Holeček.

Robert Kyncl - viceprezident Googlu pro obsahová partnerství

Jak se stát jedním z nejvýše postavených lidí v oblasti digitální distribuce videa? Podle Roberta Kyncla potřebujete dvě věci: ochotu tvrdě pracovat a štěstí. Sám dokázal, že má oboje. Začal jako asistent agenta v talentové agentuře a poté pracoval ve firmě, která zajišťovala distribuci filmů. K digitální distribuci videa se dostal přes malý start-up ALFY, odkud šel do společnosti Netflix.

Už v Netflixu se Robert Kyncl soustředil na uzavírání smluv o přístupu k obsahu. Nejprve šlo o smlouvy na distribuci fyzických nosičů, od roku 2005 pak Netflix začal nabízet on-line přístup k filmům. Za sedm let Robert Kyncl "utratil" miliardy dolarů za zajištění práv na léta dopředu. Google potřeboval někoho podobného na rozvoj YouTube a také na rozvoj služby Play, která kromě aplikací či knih dostupných i v Česku nabízí také hudbu a filmy. K práci v amerických firmách a nakonec v Googlu se Robert Kyncl dostal díky studiu v USA a ochotě začít na nejnižší úrovni. "Vždycky říkám, že to je kombinace dlouhodobé tvrdé práce, budování sítě kontaktů a štěstí. Musíte být ve správný čas na správném místě," říká Robert Kyncl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist